Siria: Cel puţin opt persoane au fost ucise marţi în explozia unui microbuz-capcană în oraşul sirian Homs

Autor: Alexandra Cruceru, Redactor

Publicat: 05-12-2017

Actualizat: 05-12-2017

Article thumbnail

Sursă foto: stiripesurse.ro

Cel puţin opt persoane au fost ucise marţi în explozia unui microbuz-capcană în oraşul sirian Homs, în centrul ţării, a anunţat Observatorul Sirian pentru Drepturile Omului (OSDO), transmite AFP, conform agerpres.ro

Atentatul, care a provocat o explozie puternică, s-a produs în cartierul Akrama. 

Sectorul este locuit majoritar de alawiţi, comunitate musulmană minoritară din care face parte şi preşedintele Bashar al-Assad. 

Potrivit guvernatorului provinciei Homs, Talal Barazi, citat de agenţia oficială Sana, două persoane au murit şi nouă au fost rănite în 'explozia unei bombe plantate de terorişti într-un autobuz'. 

În Akrama au avut loc mai multe atentate de la declanşarea conflictului în Siria, în 2011. Cel mai grav s-a produs în octombrie 2014, când 54 de persoane, printre care 47 de copii cu vârste mai mici de 12 ani, au fost ucise într-un atac sinucigaş în faţa unei şcoli.

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri