Preşedintele rus Vladimir Putin consideră că singurul mod de a opri războiul din Siria este sprijinirea preşedintelui Bashar al-Assad în lupta sa împotriva terorismului, potrivit extraselor unui interviu acordat unui canal american şi difuzate joi.
Aceste noi declaraţii ale şefului de la Kremlin, în interviul ce urmează să fie difuzat duminică de CBS, intervin cu puţin timp înainte de sosirea lui Putin la Adunarea Generală a ONU luni şi întâlnirea sa prevăzută la New York cu preşedintele american Barack Obama, notează AFP.
De două săptămâni, Statele Unite îşi exprimă îngrijorarea faţă de intenţiile militare ale Moscovei în Siria. Potrivit Washingtonului, forţele ruseşti pregătesc o bază aeriană avansată în provincia Latakia, un bastion al lui Bashar al-Assad.
Cel puţin 28 de avioane de luptă ruseşti au fost desfăşurate acolo, potrivit unor surse americane. Ruşii nu au avut până acum în Siria decât o bază navală la Tartus.
Întrebat de jurnalistul emisiunii 60 Minutes la CBS dacă această consolidare a puterii militare vizează "salvarea" lui Assad, preşedintele rus a răspuns: "Ei bine, aveţi dreptate".
"Şi eu cred foarte mult că toate acţiunile în celălalt sens - care au ca scop să distrugă guvernul legitim (sirian) - vor crea o situaţie care a fost deja observată în alte ţări din regiune sau în alte regiuni, de exemplu în Libia, unde toate instituţiile statului au fost dezintegrate", a argumentat Putin.
"S-a observat o situaţie identică în Irak", a mai criticat şeful statului rus.
"Şi nu există altă soluţie la criza siriană decât consolidarea structurilor guvernamentale şi a le ajuta în lupta împotriva terorismului", a susţinut el, referindu-se la lupta contra grupării Statul Islamic (SI).
Statele Unite, care conduc de un an o coaliţie militară internaţională împotriva SI, susţin în schimb contrariul că regimul de la Damasc a servit ca "magnet" la propagarea jihadiştilor în Siria şi că preşedintele Assad trebuie exclus din orice soluţie politică în Siria.
Secretarul de stat John Kerry a reafirmat din nou weekendul trecut la Londra că preşedintele sirian trebuie "să plece", dar calendarul eventualei sale plecări este negociabil.AGERPRES
Siria: Sprijinirea lui Assad este singurul mod de a opri războiul (Putin)
Explorează subiectul
Articole Similare

9
Polonia va redeschide două puncte de frontieră de la granița cu Belarus
9

351
Conflict între episcopii catolici și administrația Trump: „Suntem profund îngrijorați de periclitarea caracterului sacru al lăcașurilor de cult”
351

49
VIDEO Incendiu la un templu din China
49

1.188
Tensiunile escaladează pe axa Beijing - Tokyo: China ripostează cu tărie diplomatică împotriva Japoniei
1.188

47
Reuniune a "Grupului celor cinci" în Germania - Va aborda şi problema acordării de ajutor suplimentar Ucrainei
47

1.509
Miliardar grațiat de Donald Trump - Era condamnat pentru conspiraţie la comiterea unei fraude bursiere
1.509

48
Departamentul de Justiţie a intentat un proces împotriva guvernatorului democrat al Californiei
48

2.742
VIDEO Momentul în care JD Vance și-ar putea anunța candidatura la funcția de președinte al SUA: ce urmează și un posibil adversar prefigurat
2.742

998
Viza de imigrare, doar pentru persoanele cu greutate 'acceptabilă'? Propunerea lui Trump care exclude persoanele supraponderale stârnește polemici
998

59
Pentagonul a anunţat prima vânzare de arme către Taiwan, după preluarea mandatului de către Donald Trump
59

3.867
S-au săturat! Țările europene care sunt hotărâte să conteste dur regulile Bruxelles-ului ce privesc migranții
3.867

188
Scandal uriaș într-o localitate din Franța - Două moschei făcute ”pe ascuns”
188

50
Incident armat la New York - Un bărbat a fost împușcat de polițiști după ce a atacat mai multe persoane
50


















Comentează