Purtătorul de cuvânt al Guvernului francez, Prisca Theveno, a fost atacat pe stradă, în partea de vest a Parisului. Premierul Gabriel Attal condamnă atacul asupra Prișcăi Thevenot și a echipei sale. Nu se știe până la publicarea acestei știri motivul pentru atac.
Purtătorul de cuvânt al Guvernului francez, Prisca Thevenot, și echipa ei au fost atacați de mai multe persoane miercuri seara, a confirmat prim-ministrul Franței. Thevenot, deputată franceză și membru a partidului Renașterii, al președintelui Emmanuel Macron, punea afișe electorale în circumscripția sa din Hauts-de-Seine, în partea de vest a Parisului, când a fost atacată de un grup de oameni, potrivit presei franceze.
Thevenot nu a fost rănită, dar un coleg, din echipa sa, a fost dus la spital cu maxilarul rupt, potrivit Europe 1. Patru persoane au fost arestate, a informat Le Parisien, relatează Politico.
Atacul a fost condamnat
Premierul francez Gabriel Attal a condamnat atacul și a cerut încetarea violenței politice.
„În această seară, o candidată, Prisca Thevenot, și membrii echipei ei de campanie au fost atacați de patru persoane în Meudon în timp ce puneau afișe electorale”, a spus el la X.
„Violența și intimidarea nu au loc în democrația noastră. Nu au loc în Republica noastră”, a adăugat el. „Să respingem climatul de violență și ură care se instalează. Îndemn la acțiune, acum.”































Comentează