Sorana Cîrstea a abandonat în meciul din sferturile de finală ale turneului ITF din Limoges

sorana carstea

Sorana Cîrstea (74 WTA) a abandonat în meciul din sferturile de finală ale turneului ITF din Limoges (Franța), dotat cu premii totale în valoare de 115.000 de dolari, vineri, contra americancei Nicole Gibbs (142 WTA), potrivit Mediafax.

Sorana Cîrstea a abandonat înainte de intrarea în setul decisiv al partidei, la scorul de 6-3, 3-6. În urma deciziei româncei, Nicole Gibbs a avansat în faza semifinalelor de la turneul ITF din Limoges.

Pentru a ajunge în această fază, Cîrstea le-a învins pe Tatjana Maria (86 WTA) și Sara Sorribes Tormo (84 WTA). Pentru prezența în sferturi, ea și-a asigurat un cec în valoare de 3.226 de euro și 29 de puncte WTA.

În semifinale, Nicole Gibbs va întâlni câștigătoarea dintre rusoaica Ekaterina Alexandrova (42 WTA) și românca Ana Bogdan (105 WTA).