VIDEO Sorana Cîrstea e spaima Americii: S-a calificat în optimi, la Miami Open, după ce a bătut-o rău pe o rusoaică

captură TV
Sorana Cirstea

Sorana Cîrstea a învins-o duminică, în două seturi, 7-5, 6-2, pe rusoaica Daria Kasatkina, în turul al treilea de la Miami Open.

Condusă cu 3-0 în primul set, Sorana Cîrstea (33 de ani, locul 24 WTA) a întors rezultatul şi s-a impus cu 7-5, în 53 de minute, în faţa rusoaicei Daria Kasatkina (26 de ani, locul 11 WTA). Sorana a câştigat fără probleme setul secund, cu 6-2, şi s-a calificat în optimile de finală de la Miami Open după un meci care a durat o oră şi 28 de minute, scrie news.ro.

În optimi, Sorana va întâlni învingătoarea din partida Danielle Collins (Statele Unite) – Elina Avanesyan (Rusia).

Pentru prezența în optimi, Cîrstea va fi recompensată cu 101.000 dolari și 120 puncte WTA. Anul trecut, Cîrstea a tins semifinalele la acest turneu.