Ministrul Sănătăţii, Sorina Pintea, recomandă, în contextul creşterii numărului cazurilor de gripă, ca persoanele care prezintă simptome să se adreseze medicului de familie, să nu meargă în colectivitate sau în locuri aglomerate, iar în şcoli să se facă triaj epidemiologic, potrivit agerpres.
"Pentru cei care prezintă simptome, primul lucru să meargă la mediul de familie şi, dacă se poate, să nu ieşim din casă în colectivitate, în locuri aglomerate. De asemenea, foarte important este triajul epidemiologic în şcoli, triaj care poate fi făcut de către cadrele didactice, adică pur şi simplu recunoaşterea unui copil care prezintă simptomele unei răceli. (...) Important este să nu folosim automedicaţia, să urmăm cu stricteţe recomandările specialiştilor", a declarat, duminică, ministrul Sănătăţii, Sorina Pintea, la Realitatea TV.
Ministrul a reafirmat că "nu suntem foarte departe de declararea epidemiei de gripă".
"Nu suntem foarte departe de declararea epidemiei şi dacă trei săptămâni la rând avem săptămână epidemică, adică numărul cazurilor confirmate este mai mare decât numărul cazurilor estimate, putem vorbi despre o epidemie. Avem deja o săptămână epidemică şi avem toate şansele ca joi, când vom prezenta datele INSP, să avem şi a doua săptămână epidemică. De aceea, măsurile pe care împreună cu specialiştii le-am comunicat Direcţiilor de Sănătate Publică şi Ministerului Educaţiei sunt măsuri ca şi în cazul unei epidemii de gripă", a explicat ministrul.
Pintea spune că cele 20 de persoane decedate până acum din cauza gripei "au avut în comun un singur lucru, nu erau vaccinate". "Din cele 20 de persoane decedate - 16 au avut condiţii medicale preexistente", a punctat ministrul Sănătăţii.
Ea a afirmat că sunt vaccinate 1.255.000 de persoane din grupele de risc. "Cealaltă categorie ar trebui să se vaccineze cumpărând vaccinul din farmaciile cu circuit deschis. Din datele pe care le avem în acest moment, procentul este foarte mic. Populaţia nu a ales să se vaccineze", a precizat Sorina Pintea.
Conform ultimei raportări a INSP, numărul persoanelor decedate de gripă a ajuns la 20.
Ultimul caz este un bărbat de 68 ani, din judeţul Galaţi, care a decedat sâmbătă la Spitalul Judeţean de Urgenţă din oraş din cauza virusului gripal de tip A, subtip H 3, a anunţat duminică, purtătorul de cuvânt al Direcţiei de Sănătate Publică Galaţi, Liliana Iordăchescu.
Potrivit acesteia, bărbatul nu era vaccinat antigripal şi suferea de boli cronice respiratorii grave.
Sorina Pintea: Nu suntem foarte departe de declararea epidemiei de gripă; foarte important este triajul epidemiologic în şcoli
Explorează subiectul
București
7°C
Articole Similare

2.003
Ministrul Sănătății, ieșire virulentă în criza carburanților: 'Responsabilii să vină cu o soluţie, altfel în două luni cer rectificare / Rămân fără bani pentru ambulanţe'
2.003

13
Alexandru Rogobete: Investiții în infrastructură și în tratamentul marilor arși
13

224
Alexandru Rogobete anunță reorganizarea sistemului sanitar din Prahova
224

29
Războiul și criza economică îți afectează psihicul: semnele anxietății pe care le ignori
29

1.555
Medicamentele din România ajung doar două luni: avertisment al producătorilor și apel împotriva cumpărăturilor „de panică”
1.555

39
DGASPC Covasna angajează asistenți personali profesioniști
39

53
Anunț despre medicamente: România are stocuri asigurate pentru două luni
53

110
Premieră medicală la Beijing: primul tratament cu anticorpi monoclonali împotriva hepatitei D
110

119
Reformă de miliarde în Austria: ce se schimbă pentru pacienți și cine plătește
119

34
Sală modernă de endoscopie intervențională inaugurată la Arad
34

75
Rogobete: Cineva a spus să lăsăm mașinile acasă; nu pot lăsa ambulanțele în garaj
75

62
Lucrul de acasă ar putea crește rata natalității: Explicația surprinzătoare
62

55
Şapte spitale din Bucureşti vor beneficia de programele culturale şi serviciile educaţionale ale Corului "Madrigal"
55
















Comentează