Soțul regretatei actrițe Cristina Deleanu a făcut o descoperire emoționantă: 'Amintirile ei, gândurile ei, sunt tulburătoare'

Autor: Mirea Andreea

Publicat: 15-08-2025 23:33

Actualizat: 16-08-2025 02:33

Article thumbnail

Sursă foto: facebook.com

Soțul regretatei actrițe Cristina Deleanu, Eugen Cristea, a descoperit un jurnal în care artista își scrisese gândurile și emoțiile. Caietul, primit în dar în urmă cu câțiva ani de la o prietenă din Mexic, fusese uitat printre lucruri.

„Cristina primise, în urmă cu 3-4 ani, un caiet superb. Fusese adus de o prietenă, tocmai din Mexic. I-a și zis soției mele că ar fi frumos dacă își va putea nota în el gândurile. Uitasem total de el. Dar, acum câteva seri, am găsit acest jurnal al ei, sunt vreo 20 de pagini scrise mărunt, foarte frumos așternute, avea un stil extraordinar, cu multă autoironie, nu că sunt subiectiv, dar e o încântare. Am fost foarte emoționat. Citeam și plângeam. Am găsit și un titlu la acest jurnal, „gânduri de dincolo”. Amintirile ei, gândurile ei, sunt tulburătoare, m-a emoționat până la lacrimi”, a povestit Eugen Cristea, în exclusivitate pentru click.ro.

Pasaje din jurnalul Cristinei Deleanu:

„Exercițiul meu de a așterne vorbe a luat o pauză cam mare și, dacă-l lași, te lasă. Ca și teatrul. Oho, teatrul, dacă-l uiți preț de o clipă, îți și întoarce spatele. Dar știți cum? Cât ai zice GONG! Este o persoană foarte pretențioasă și suspicioasă. Are și motive întemeiate. Te-ai cunoscut cu el, te-ai dus la el, te-ai și împrietenit sincer, cu sufletul pe tavă, uneori chiar îți cere „să-i duci tava”, pe scenă, cu mintea încinsă de promisiuni, cu trupul și puterea ta dăruite lui, te acceptă alături, îți întinde mâna și, deodată, dispari din viața lui. Uneori dispari fără voia ta, multele lucruri rele sau nefirești se petrec în circumstanțe nu de tine hotărâte, dar tu poate chiar atunci trebuie să dispari. Ei bine, atunci e-atunci… Ce faci cu tine însuți ca nu cumva autoritarul și neiertătorul tău prieten să nu creadă cumva că, din lașitate, îi dai o lovitură nepermisă?”, scria regretata actriță în jurnal.

„După atâtea explicații, eu cu mine, eu pentru voi, mi-am dat seama unde mă trage ața. Era imposibil să nu fie așa, ființa mea este atât de dependentă de a exista în teatru până când mai poate, încât era nefiresc să nu mă îndrept cu pași ușori spre viața MEA și teatrul MEU. Și să nu aflu și ce voi mai pălăvrăgi pe aici… Pentru voi, cei prieteni, pentru mine, cea de toate zilele, pentru oameni, pentru semenii mei. Căci cu ei alături trăim. Și încă pentru sufletul meu”, mai scria actrița.

Marina Almășan a povestit despre prietenia avută cu actrița Cristina Deleanu, dar și despre relația de suflet cu Eugen Cristea, potrivit click.ro.

„Cristina și Eugen mi-au fost buni prieteni, decenii la rând. De Eugen nu mai spun, el a dat strălucire unor numeroase formate ale mele, începând cu Ceaiul de la ora 5, continuând cu Arca Marinei etc.

Doi oameni aleși, a căror prietenie m-a onorat. În ultimii ani, mai precis în timpul pandemiei, când toți încercam să ne inventăm activități, care să ne ajute să supraviețuim psihic, acelui dezastru, mai mult în joacă, Cristina mi-a trimis niște texte pentru revista online, pe care o conduc. Am avut o surpriză imensă, descoperind nu numai un condei extraordinar, ci și un om de o profunzime a gândirii absolut remarcabilă. Asta ne-a apropiat și mai mult.

Jurnalul Cristinei Deleanu va fi publicat într-un serial săptămânal, la inițiativa prezentatoarei Marina Almășan

După ce Cristina a plecat dintre noi, Eugen mi-a dat un telefon și mi-a spus ceva ce m-a înfiorat: „Răscoleam prin niște lucruri, căutand ceva și am găsit …ce crezi? un jurnal al Cristinei, cu niște gânduri cutremurătoare, despre viață, despre lumea înconjurătoare! Doamne, ce om special am avut lângă mine!”.

Fiind sigură că Eugen nu e deloc subiectiv, fără să citesc textele cu pricina, i-am propus să le publice la noi în revistă. Am convenit cu Eugen să facem un serial săptamânal, să publicăm gândurile ei din jurnal în revista mea online Femei de 10, deja am publicat primele pasaje”.

După ce Cristina a plecat dintre noi, Eugen mi-a dat un telefon și mi-a spus ceva ce m-a înfiorat: „Răscoleam prin niște lucruri, căutand ceva și am găsit …ce crezi? un jurnal al Cristinei, cu niște gânduri cutremurătoare, despre viață, despre lumea înconjurătoare! Doamne, ce om special am avut lângă mine!”.

Fiind sigură că Eugen nu e deloc subiectiv, fără să citesc textele cu pricina, i-am propus să le publice la noi în revistă. Am convenit cu Eugen să facem un serial săptamânal, să publicăm gândurile ei din jurnal în revista mea online Femei de 10, deja am publicat primele pasaje”, a afirmat Marina Almășan.

Eugen Cristea a afirmat că aceste însemnări sunt „un dar pentru toți cei care au iubit-o”, dar și o dovadă a omului special pe care l-a avut alături.

Actriţa Cristina Deleanu a murit pe 15 mai 2025, la vâsta de 84 de ani. Anunțul decesului a fost anunțat de Marina Almășan.

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri