Spaniolul Joan Mir a câştigat Grand Prix-ul Europei la MotoGP

Spaniolul Joan Mir (Suzuki) a câştigat, duminică, Grand Prix-ul Europei la MotoGP, desfăşurat pe circuitul din Valencia. Este primul succes al lui Mir în MotoGP.

Spaniolul este lider în clasamentul piloţilor, în care pe locul doi este francezul Fabio Quartararo (Yamaha-SRT). Acesta a căzur în primul tur, după care s-a redresat şi a încheiat cursa pe locul 14, potrivit news.ro.

Citește și: Jurnalistul Radu Tudor trage semnalul de alarmă! Iată ce animale sunt purtătoare ale unei versiuni mutante de SARS-CoV-2 ce poate fi transmisă oamenilor

La Valencia, al doilea a terminat colegul şi compatriotul lui Mir, Alex Rins. Suzuki a reuşit astfel prima dublă de după 1982.

Sezonul de MotoGP mai are două etape: GP-ul Valenciei – 15 noiembrie şi GP-ul Portugaliei – 22 noiembrie.