Spirite încinse în Parlament! Daniel Fenechiu: 'Giumbuşlucurile juridice de adăugare de obligaţii pentru Guvern nu au sens'

Autor: Alexandra Cruceru, Redactor

Publicat: 16-04-2020

Actualizat: 16-04-2020

Article thumbnail

Sursă foto: machiavelli.ro

PNL va vota pentru decretul preşedintelui privind prelungirea stării de urgenţă şi consideră că "toate giumbuşlucurile juridice" prin care opoziţia încearcă să adauge obligaţii pentru Guvern nu îşi găsesc sensul, a declarat, joi, în plenul Parlamentului, senatorul liberal Daniel Fenechiu.

"Textul constituţional nu condiţionează în niciun fel măsura preşedintelui, Parlamentul poate încuviinţa sau nu decretul preşedintelui, dar nu poate stabili condiţii. Noi ştim foarte bine că PSD şi alţi colegi sunt deranjaţi de faptul că Guvernul a administrat impecabil această criză sanitară. Ştim că politica înseamnă să găseşti peste tot bube şi să-l acuzi pe cel care face parte din guvernare, face parte din democraţie, însă, dragi colegi, suntem astăzi în situaţia în care noi vorbim de sănătatea românilor şi de viitorul sanitar al României, sens în care toate giumbuşlucurile juridice, toate şmecheriile prin care noi încercăm să adăugăm la lege, la Constituţie, printr-o hotărâre a Parlamentului, nu îşi găsesc sensul", a afirmat Fenechiu, conform agerpres.ro.

Salvați de COVID-19: Mircea Beuran și Sorina Pintea NU vor mai ieşi din casă pentru controlul judiciar


El a spus că hotărârea Parlamentului este una politică şi nu are forţa juridică a unei legi.

"Nu puteţi adăuga la Constituţie şi condiţiona decretul preşedintelui, adăugând la decretul preşedintelui doar din motive politice. Românii aşteaptă de la noi măsuri ferme, sens în care personal atât eu şi colegii suntem surprinşi de ideea de a condiţiona şi a constrânge voinţa autorităţilor prin mecanisme care, din păcate, nu au nicio şanse să fie eficiente", a adăugat Fenechiu.

El a spus că PNL va vota pentru decretul preşedintelui. "Ne-am fi dorit să nu aibă cele patru adăugiri. Sper ca Dumnezeu să vă dea lumina necesară şi să votaţi aşa cum trebuie pentru români", a adăugat Fenechiu.

Proiectul de hotărâre pentru încuviinţarea măsurii adoptate de preşedinte privind prelungirea stării de urgenţă, care urmează să fie supus votului plenului Parlamentului, prevede la articolul 1 că "se încuviinţează măsura prelungirii stării de urgenţă pe teritoriul României, pentru o perioadă de 30 de zile. Au fost, însă, introduse încă patru articole care prevăd obligaţii pentru Guvern.

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri