Sportiva română Cleonia Rîciu a câștigat medalia de bronz la Campionatele Mondiale de Judo din Bahamas

Cleonia Riciu

Sportiva română Cleonia Rîciu a cucerit medalia de bronz în limitele cat. 52 kg, joi, la Campionatele Mondiale de judo pentru juniori de la Nassau (Bahamas), informează Agerpres.

Rîciu, medaliată cu bronz şi la ediţia trecută a Mondialelor de juniori, a trecut în optimile de finală de kazaha Meruiert Sarsenova, în sferturi a învins-o pe Coraline Marcus Tabellion ((Franţa), a pierdut semifinala cu Gefen Primo (Israel), dar a câştigat meciul pentru bronz cu Faiza Mokdar (Franţa).

La cat. 73 kg, românul Laszlo David a pierdut în primul tur în faţa brazilianului Jeferson Santos Junior, iar Răzvan Bodea a cedat în turul al doilea în faţa cubanezului Cristian Soler.

România participă la competiţie cu 10 judoka (şase băieţi şi patru fete), vineri urmând să intre pe tatami ultimii reprezentanţi, Alex Creţ (cat. 81 kg) şi Olga Severin (cat. 63 kg).

La Mondialele de juniori participă 426 de judoka din 67 de ţări, 240 la masculin şi 186 la feminin.