Sportul unește Coreea de Nord și Coreea de Sud: se discută despre participarea unor echipe unificate la JO din 2020 de la Tokyo

Autor: Mihai Cistelican

Publicat: 07-02-2019

Actualizat: 07-02-2019

Article thumbnail

Sursă foto: www.click.ro

O reuniune va avea loc, în data de 15 februarie, la Lausanne, cu participarea oficialilor Comitetului Internaţional Olimpic şi ai Coreei de Nord şi Coreei de Sud, pentru discuţii cu privire la participarea unor echipe coreene unificate la JO din 2020, de la Tokyo, relatează AFP, potrivit News.ro.

Citește și: Clubul Astra Giurgiu l-a achiziționat pe finlandezul Vahid Hambo pentru două sezoane

Această reuniune este organizată în contextul în care, la Jocurile Olimpice de iarnă de la PyeongChang, în 2018, delegaţiile celor două Corei au defilat sub acelaşi drapel la ceremonia de deschidere. “CIO organizează o şedinţă de lucru pentru a se discuta viitoarea cooperare din punct de vedere sportiv între Coreea de Nord şi Coreea de Sud”, a precizat CIO.

La reuniune vor participa preşedintele CIO, Thomas Bach, miniştrii Sporturilor din cele două ţări şi reprezentanţii comitetelor olimpice din cele două ţări. Obiectivul este analizarea posibilităţii participării unor echipe unificate atât în calificări cât şi în timpul JO de la Tokyo.

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri