Steaua a fost aproape de DEZASTRU: CFR Cluj a condus, dar a fost egalată în prelungiri - VIDEO

Inquam Photos / Bogdan Buda
Inquam coregrafie FCSB steaua

Steaua a fost aproape de dezastru în derbiul cu CFR Cluj, chiar pe Arena Națională! Ardelenii au deschis scorul prin croatul Damjan Djokovici, în mintulul 76. Steaua a fost salvată tot de un fotbalist din spațiul ex-iugoslav. Fundașul sârb Bogdan Planici a egalat, în minutul 91.

Vezi golul AICI

Este al patrulea rezultat de 1-1 între cele două echipe în disputele din acest sezon, cu același scenariu, în care CFR a deschis scorul, iar Steaua a egalat. După acest meci, Steaua își păstrează avantajul de două puncte în fața CFR-ului. Vicecampionii au 43 de puncte, în timp ce Clujul are 41.

0-1: Djokovic a deschis scorul cu un şut din afara careului.

1-1: Planic a egalat din patru metri, din alunecare, după o pasă de la Alibec.

În minutul 38, în momentul în care Deac a executat un corner dictat pentru oaspeţi, în direcţia sa au fost aruncate câteva obiecte din tribună.

În minutul 59, după ce Istvan Kovacs a acordat o lovitură liberă pentru FCSB la marginea careului clujenilor, a avut loc o mică busculadă între câţiva jucători de la cele două echipe.

Omrani a trimis mingea în poarta apărată de Bălgrădean în minutul 66, însă se afla în poziţie de ofsaid în momentul în care a preluat mingea.

FCSB: Bălgrădean – Benzar, Planic, Găman, Momcilovici – Pintilii, Filip (Coman '83) – Man, Budescu (Teixeira '68), Tănase – Gnohere (Alibec '58). Antrenor: Nicolae Dică.

CFR Cluj: Arlauskis - Manea, Vinicius, Boli, Camora - Djokovic, Hoban (Mureşan '86), Culio - Omrani, Ţucudean (Mailat '73), Deac (Costache '90+3). Antrenor: Dan Petrescu.

Cartonaşe galbene: Pintilii '36, Benzar '70, Momcilovici '90+6 / Vinicius '15, Omrani '70, Manea '90

Arbitri: Istvan Kovacs - Octavian Şovre, Valentin Avram - Cătălin Popa

Observatori: Augustus Constantin, Paul Mincu

Înainte de startul jocului, fanii FCSB au prezentat o coregrafie 3D, cu cartonaşe roş-albastre şi cu mesajul: "Istoria continuă cu noi". În tribună a mai fost afişat, pe parcursul partidei, un banner cu mesajul: "Voi şi roşu când aţi luat, tot în 11 aţi jucat".

La meci au asistat aproximativ 30.000 de spectatori, între care s-au numărat şi câteva zeci de fani clujeni.