Steaua s-a chinuit să elimine Baia Mare din Cupa României: S-a ajuns la penaltiuri

voluntari steaua

Steaua București s-a calificat cu emoții în sferturile de finală ale Cupei României la fotbal, după ce a învins formația de ligă secundă FCM Baia Mare cu scorul de 4-1 la loviturile de departajare, joi seara, în deplasare, la capătul unui meci care în care scorul a fost egal, 1-1, atât după cele 90 de minute, cât și la capătul prelungirilor.

Liderul Seriei a II-a a deschis scorul prin Paul Păcurar (11), iar deținătoarea trofeului a restabilit egalitatea prin Gregory Tade (28 — penalty), după un fault comis de Alin Ignea la Nicolae Stanciu.

Steaua a făcut unul dintre cele mai slabe jocuri din sezon, însă a reușit să se impună la loviturile de departajare, unde Tade, Chipciu, Varela și Carp au marcat pentru ''roș-albaștri'', iar Deac pentru gazde, ratând Vasile Pop și Străuț.

De remarcat că echipa de ligă secundă a avut o bară în prelungiri (107), prin Codin.