Steaua s-a făcut de râs: A fost UMILITĂ de FC Lugano, pe Arena Națională, și a pierdut primul loc în grupă / VIDEO

FCSB Denis Man, Gnohere, Benzar

Steaua s-a făcut iar de râs, în Europa League! A încheiat faza grupelor cu o înfrângere, pe propriul teren, cu FC Lugano, locul 7 din 10 echipe în Elveția. Oaspeții au deschis scorul repede, pe Arena Națională, după numai 4 minute, prin Daprela. Vecsei le-a dublat avantajul elvețienilor, în minutul 32. Nervos, Nicolae Dică l-a schimbat, în minutul 40, pe De Amorim cu Gnohere. Rezultatul s-a văzut pe tabela de marcaj în minutul 60, când Gnohere a marcat. Însă, a fost singurul gol al vicecampioanei României.

Vezi golurile AICI

Steaua a început meciul cu: Vlad - Enache, Larie, Bălaşa, Morais – Ov. Popescu, Nedelcu – Golofca, F. Tănase, De Amorim – F. Coman.

Înainte de startul jocului s-a ţinut un minut de reculegere în memoria Regelui Mihai. În Israel, cealaltă partidă din grupa G, Hapoel Beer Sheva a fost bătută cu 2 - 0 de Viktoria Plzen. Steaua a ratat ocazia de a termina grupa pe primul loc. Steaua şi Viktoria Plzen sunt deja calificate în 16-imile Ligii Europa. Clasamentul final al grupei: Plzen – 12 puncte, Steaua - 10 puncte, Lugano – 9 puncte şi Hapoel Beer Sheva – 4 puncte.