Stefano Pioli este încrezător că portarul Mike Maignan nu a suferit o accidentare gravă la genunchi

wikipedia.org
Stefano Pioli

Portarul lui Milan, Mike Maignan, va fi supus vineri unor teste medicale la genunchiul la care s-a accidentat joi, în partida dintre Milan și Slavia Paga. Antrenorul Stefano Pioli este încrezător că portarul francez nu a suferit o accidentare gravă.

Maignan a fost nevoit să părăsească terenul după doar 21 de minute în meciul câștigat de Milan cu 3-1 cu Slavia Praha, joi seara, în optimile Europa League.

Pioli a oferit o actualizare a stării de sănătate a portarului în timpul conferinței de presă de după meci: „Mike a simțit dureri la genunchi. dar nu pare nimic îngrijorător. Vom vedea, dar pot spune că nu va fi ceva de lungă durată", a declarat antrenorul rossonerilor, citat de Milannews.

Potrivit Sky Sport Italia, Maignan va fost supus unor teste medicale la Milano, vineri dimineață.

Portarul francez a suferit un traumatism la genunchiul drept, dar articulațiile par a fi stabile, informează Sky Sport.

Internaționalul francez a reușit chiar o paradă cu piciorul rănit înainte de a fi înlocuit în minutul 20, aseară, la Praga.

Maignan a ajuns la 14 meciuri fără gol primit în 36 de partide în acest sezon, primind 45 de goluri.

Milan s-a calificat în sferturile de finală ale Europa League, asigurându-și o victorie cu 7-2 la general împotriva Slavia.