România și Bulgaria sunt țările UE cu proporția cea mai mare de populație atinsă de sărăcie. Potrivit EUROSTAT, în România sunt 4,886 milioane de persoane cu probleme materiale severe, 24,6% din populația țării. Bulgaria are o proporție dramatică. 34,2% din populație trăind în sărăcie în anul 2015, spune Antena 3.
Studiu alarmant: România are aproape 5 milioane de săraci
Articole Similare

41
Guvernul deblochează 'Laserul de la Măgurele' - bani în plus după rectificarea bugetară. Când va fi gata proiectul unic în lume
41

279
Controale-surpriză la firmele de construcții din Sectorul 4: peste 40 de angajați, chemați la ITM
279

12
Nici trotuarul nu mai e sigur: Copil de 12 ani, în stare critică după ce a fost accidentat de o mașină
12

2.251
FOTO Doliu imens în medicină: România pierde un mentor al multor generații de medici
2.251

337
Procese pe bandă la Administrație Străzilor București: 48 de accidentați cer despăgubiri uriașe
337

346
Vine Crăciunul! Orașul din România unde au început deja pregătirile pentru sărbătorile de iarnă
346

38
Îngrijire la domiciliu pentru seniorii Capitalei: Asistența Socială vrea sprijin european
38

73
Este unul dintre puținele județe din țară 'pe drumul cel bun': Ce sumă record se investește în modernizarea infrastructurii rutiere
73

47
Mircea Fechet a răbufnit după cazul tragic al copiilor morți la Iași: Mușamalizarea infecțiilor nosocomiale este o crimă!
47

34
Ministerul Sănătăţii trimite românii la vaccinarea antigripală. Care este procedura și cine beneficiază de compensare
34

32
Rectorul ULBS, către studenţi: Lăsaţi Instagramul doar pentru fotografii, citiţi cărţi şi mergeţi la sursă
32

31
Incident la Constanța: un bărbat a tras cu un pistol cu bile asupra unui câine
31

2.853
Polițiștii au descins la Gala RXF: Luptătorul Yamato Zaharia a fost tras 'pe dreapta'
2.853
Comentează