Numărul firmelor care au început procedurile de insolvență a crescut în primul semestru din 2022 comparativ cu perioada similară a anului trecut, arată un studiu realizat de Coface România. Potrivit Studiului insolvențelor din România, în primul semestru din 2022 s-au deschis 3.510 proceduri noi de insolvență, în creștere cu 16% față de perioada similară a anului 2021. Studiul mai arată că pierderile financiare cauzate de companiile intrate în insolvență în acest an au ajuns la 2,7 mld. lei, în creștere cu 36% față de aceeași perioada a anului trecut
Cele mai multe insolvențe au fost înregistrate în sectorul construcțiilor (710), urmat de sectorul comerțului cu amănuntul (467) și de cel al comerțului cu ridicată și distribuție (407) . De asemenea, numărul companiilor care și-au întrerupt activitatea în primul semestru din acest an a fost de 62.567, în creștere cu 12% față de aceeași perioada a anului anterior.
În același timp, numărul firmelor nou înregistrate a crescut la 76.962, din care SRL reprezintă 57.808, cu 7% mai mult decât același semestru din anul precedent, precizează studiul.
Comentează