SUA a câștigat al doilea titlu consecutiv în Liga Națiunilor CONCACAF

ilfovsport.ro
minge fotbal

Statele Unite au învins Canada cu 2-0, duminică noaptea, la Las Vegas, și și-au asigurat al doilea titlu consecutiv în Liga Națiunilor CONCACAF.

Golurile marcate în prima repriză de Chris Richards și Folarin Balogun au fost suficiente pentru ca Statele Unite să obțină victoria în prima lor întâlnire cu Canada într-o finală de turneu, conform Mediafax.

Richards a deschis scorul cu o lovitură de cap, după un corner executat de Gio Reyna în minutul 12. Reyna a fost din nou furnizor în minutul 34, când mingea sa a fost trimisă de Balogun la colțul scurt.

Meciul a fost ultimul din cariera internațională a căpitanului Canadei, Atiba Hutchinson, în vârstă de 40 de ani, care și-a ajutat națiunea să ajungă la Cupa Mondială din 2022 după o absență de 36 de ani, care este și liderul din toate timpurile al selecționatelor Canadei, cu 104 selecții.

Acesta a intrat în teren din postura de rezervă, la sfârșitul semifinalei cu Panama, dar nu a jucat duminică.

Mexic a învins Panama cu 1-0 mai devreme duminică în meciul pentru locul trei.