Candidatul republican la Casa Albă Donald Trump a anunţat că va efectua 'în curând' o vizită în Israel, potrivit unui interviu publicat miercuri într-un cotidian israelian, relatează AFP.
'Voi veni în curând', a declarat el fără a da alte detalii, potrivit cotidianului Israel Hayom, o publicaţie gratuită considerată ca apropiată premierului Benjamin Netanyahu. Donald Trump urma să se deplaseze în Israel la sfârşitul lunii decembrie, dar a decis în cele din urmă să-şi amâne vizita care era prevăzută la câteva zile după scandalul provocat de propunerea miliardarului de a bloca intrarea musulmanilor în SUA.
'Am decis să amân călătoria în Israel şi să-mi programez întâlnirea cu premierul Benjamin Netanyahu la o dată ulterioară, după ce voi deveni preşedintele SUA', a scris el pe contul de Twitter.
În interviul publicat de Israel Hayom, Donald Trump critică politica preşedintelui american Barack Obama, apreciind că 'ameninţarea actuală împotriva Israelului este mai mare ca niciodată' din cauza 'politicii preşedintelui Obama faţă de Iran şi a acordului privind dosarul nuclear iranian'. 'Cred că poporul israelian suferă mult din cauza lui Obama', a adăugat el.
Israelul este o etapă străină privilegiată pentru candidaţii la Casa Albă, deopotrivă pentru a îmbunătăţi statutul lor diplomatic şi pentru a aduce în atenţia electoratului american sprijinul lor pentru aliatul israelian.
Donald Trump a câştigat marţi primarele republicane din Virgina de Vest, un rezultat fără surpriză, după ce toţi adversarii săi s-au retras din cursa alegerilor primare şi este candidatul posibil al partidului pentru prezidenţialele din noiembrie. AGERPRES
SUA: Donald Trump va vizita 'în curând' Israelul (presă)
Explorează subiectul
Articole Similare

32
China 'importă creiere' - A fost lansat un nou tip de viză
32

95
Mișcări de trupe pe front: Moscova susţine că a înaintat în regiunea Dnipropetrovsk
95

39
Situația de la centrala nucleră Zaporojie - Ucraina și Rusia se acuză reciproc
39

6.129
De față cu Nicușor Dan și alți lideri europeni, premierul danez a bătut cu 'pumnul în masă' Trebuie un 'răspuns foarte puternic' la 'războiul hibrid' al Rusiei
6.129

200
VIDEO Moscova, despre rezultatul alegerilor din Moldova: 'Un alt eșec occidental, care, ca și în România, va rămâne în analele acestui haos occidental!'
200

5.550
Cum se resimte shutdown-ul din SUA pe bursele mondiale: E șoc total
5.550

6.205
Puternicii senatori americani au înțeles jocul din Europa de Est: Se schimbă strategia pentru România și regiunea Mării Negre
6.205

108
Armata Ucrainei mobilizează lunar circa 30.000 de persoane
108

90
Manevre militare în centrul Italei - Doi militari și-au pierdut viața
90

1.807
FOTO Mină de aur pentru pasionații de turism: Așa arată cele mai neobișnuite și spectaculoase peisaje din întreaga lume
1.807

5.442
Submarin rusesc avariat în strâmtoarea Gibraltar - Tragedia Kursk s-ar putea repeta/ Un avion american de patrulare maritimă survolează de mai multe zile zona
5.442

49
Iranul înăspreşte pedepsele pentru spionaj în beneficiul Israelului şi SUA
49

111
Flotila Global Sumud anunţă că-şi continuă drumul către Fâşia Gaza
111
Comentează