Statele Unite nu au în plan o schimbare a politicii de sancţiuni aplicate Venezuelei 'fără paşi constructivi' din partea preşedintelui acestei ţări, Nicolas Maduro, pentru restabilirea democraţiei, a indicat purtătoarea de cuvânt a Consiliului de Securitate Naţională de la Casa Albă, Adrienne Watson, transmite Reuters.
'Politica noastră de sancţiuni împotriva Venezuelei rămâne neschimbată. Vom continua să ne implementăm şi să ne impunem sancţiunile împotriva Venezuelei', a declarat Watson, după ce cotidianul Wall Street Journal (WSJ) a scris că Washingtonul se pregăteşte să relaxeze unele sancţiuni spre a permite corporaţiei Chevron să reia extracţia de petrol în ţara sud-americană.
Conform WSJ, în schimbul relaxării sancţiunilor, guvernul lui Maduro ar relua negocierile cu opoziţia din Venezuela pentru a discuta condiţiile necesare organizării de alegeri prezidenţiale libere şi corecte în 2024.
Preşedintele american Joe Biden a anunţat sâmbătă eliberarea de către Venezuela a şapte deţinuţi americani, guvernul de la Caracas informând în paralel că doi venezueleni, identificaţi drept nepoţii soţiei preşedintelui Maduro, au fost eliberaţi de Washington, potrivit AFP.
Anunţul de sâmbătă se înscrie în contextul unei încălziri a relaţiilor între Caracas şi Washington.
SUA, care nu au recunoscut realegerea lui Maduro în 2018, au încercat îndepărtarea lui de la putere aplicând Venezuelei o serie de sancţiuni, în principal un embargou asupra importurilor americane de petrol din această ţară.
În martie, Venezuela a eliberat din detenţie doi cetăţeni americani după vizita surpriză la Caracas a unor emisari americani de înalt nivel.
Invazia din Ucraina şi sancţiunile contra Rusiei au făcut să crească tensiunile în jurul preţului petrolului, în vreme ce Venezuela rămâne un producător major, dar şi un aliat al Moscovei.
Potrivit unor analişti, în acest context Washingtonul ar putea fi tentat să atenueze sancţiunile împotriva Venezuelei.
SUA rezistă tentației, în ciuda tensiunilor din jurul prețului petrolului: 'Politica noastră de sancţiuni împotriva Venezuelei rămâne neschimbată'
Articole Similare

95
Record în Europa: o țară intră în era post-benzină – aproape toate mașinile noi vândute sunt electrice
95

234
LIVE TEXT - Război în Ucraina: Marina ucraineană susține că flota rusă din Marea Neagră este blocată și lipsită de perspective
234

1.512
Țările care interzic accesul cetățenilor americani
1.512

1.250
Schimbare majoră în Guvernul Ucrainei - Zelenski schimbă ministrul Apărării în plin război: Cine preia portofoliul și ce se va întâmpla cu Șmigal
1.250

45
BBC a plătit o compensație consistentă unor supravieţuitori ai atacului Hamas din 7 octombrie 2023 din Israel
45

2.156
VIDEO Comportament bizar al hoților care au dat lovitura la o bancă din Germania: Au furat milioane de euro, dar au avut grijă să plătească parcarea
2.156

54
Protestele continuă în Iran pentru a şasea zi
54

1.454
SONDAJ Europenii încep să creadă că Trump ține cu Putin în războiul din Ucraina: Cea mai populară soluție pentru pace
1.454

80
SpaceX va muta mii de sateliți pe o orbită mai joasă, după ce China a invocat riscuri de siguranță
80

123
Ucraina ordonă evacuarea a 3.000 de copii şi a părinţilor lor din regiunile Zaporojie şi Dnipropetrovsk
123

1.483
VIDEO Președinta Mexicului, surprinsă de cutremur în timpul conferinței de presă. Bilanț provizoriu – un mort și mai mulți răniți
1.483

38
Un angajat al Disney a fost rănit de un decor de scenă de aproximativ 180 de kilograme, în timpul unui spectacol
38

6.171
Primarul New Yorkului provoacă primul scandal major al anului în SUA – deciziile sale stârnesc furia Israelului: 'Își arată adevărata față'
6.171
















Comentează