Statele Unite au condamnat tirul de rachete din Fâşia Gaza spre Israel, susţinând "dreptul" Israelului la "autoapărare", a afirmat sâmbătă Departamentul de Stat, potrivit AFP, scrie Agerpres.
"Lansăm un apel responsabililor pentru violenţe să înceteze imediat agresiunea", a afirmat într-un comunicat purtătoarea de cuvânt a Departamentului de Stat, Morgan Ortagus. "Suntem alături de Israel şi susţinem pe deplin dreptul său la autoapărare împotriva acestor atacuri odioase", a adăugat diplomata americană.
Militanţii din Fâşia Gaza au lansat sâmbătă circa 250 de rachete pe teritoriul Israelului, declanşând represalii sub forma mai multor raiduri israeliene, în care au murit patru palestinieni, potrivit ultimului bilanţ, printre care şi un bebeluş şi mama lui însărcinată, ucişi în împrejurări nelămurite.
Această escaladare, cea mai importantă de mai multe săptămâni, intervine a doua zi după proteste neobişnuit de violente de-a lungul frontierei dintre Fâşia Gaza şi Israel.
SUA susține 'dreptul Israelului la autoapărare' după tirul de rachete din Fâșia Gaza
Explorează subiectul
București
9°C
Articole Similare

868
VIDEO Sfidare totală a iranienilor: lumea a ieșit în stradă în favoarea regimului, în plin război cu SUA / Președintele și şeful securităţii au mărșăluit alături de oameni
868

1.254
Tensiunile escaladează - Șefa diplomației UE lansează un avertisment: 'SUA vor să divizeze Europa'
1.254

1.282
România are motiv să se teamă. Teheranul amenință că ar putea ataca orice bază folosită de SUA împotriva Iranului
1.282

31
Acuzații de „genocid” în Gaza – CIJ: „SUA vor interveni de partea Israelului”
31

993
Topul filantropilor din SUA: cât au donat miliardarii și ce nume mari lipsesc de pe listă
993

74
Zelenski, după o întrevedere cu prințul din exil al Iranului: „Ierarhia regimului din Iran a suferit pierderi semnificative”
74

53
Rusia o declară "agent străin" pe strănepoata liderului sovietic Nikita Hruşciov
53

894
Trump se simte „onorat” să-i ucidă pe iranieni: „Ei omoară oameni nevinovați în întreaga lume de 47 de ani”
894

1.956
Zelenski „tună și fulgeră” după ce americanii au ridicat sancțiunile la petrolul rusesc: „Nu e decizia corectă!”
1.956

2.705
SUA consumă prea multă muniție în războiul din Iran. Au epuizat în două săptămâni stocurile care se refac în ani de zile
2.705

1.273
Aviaţia israeliană provoacă panică la Beirut în timpul vizitei secretarului general al ONU
1.273

100
Germania „nu doreşte să se implice” în războiul din Iran: cancelarul german a explicat motivul
100

845
Spectrul crizei din anii 70 - Ce impact va avea războiul din Iran asupra economiei americane
845
















Comentează