Succes remarcabil pentru România la atletism: șase medalii câștigate în prima zi a Campionatelor Balcanice din Serbia

Agerpres.ro
Campionatele Balcanice de atletism în sală

Sportivii români au cucerit şase medalii, una de aur, două de argint şi trei de bronz, sâmbătă, în prima zi a Campionatelor Balcanice de atletism pentru seniori de la Kraljevo (Serbia), anunță Agerpres.

Turcia conduce în clasament, cu 4-4-4, urmată de Serbia, 4-4-2, Grecia, 3-2-2, etc. România se află pe locul al şaptelea.

Medalia de aur a fost obţinută de Andrea Miklos la 400 m feminin, cu timpul de 51 sec 75/100. Miklos (CSM Bucureşti) este calificată la Jocurile Olimpice de la Paris în această probă.

În proba feminină de triplusalt, Elena Andreea Taloş a câştigat argintul, cu 13,75 metri, iar Diana Ana Maria Ion a luat bronzul, cu 13,61 metri.

O altă medalie de argint a fost cucerită în proba feminină de ştafetă 4x100 m de Emma Maria Adnana Matyus, Maria Valeria Bisericescu, Anamaria Nesteriuc şi Marina Andreea Baboi (45 sec 97/100).

În proba similară masculină, România (Petre Nicolae Rezmiveş, Marian Valentin Tănase, Alin Ionuţ Anton, Cristian Nicuşor Roiban) a obţinut bronzul, în 39 sec 65/100.

O medalie de bronz a câştigat şi Marian Coman, la 1.500 m, cu timpul de 3 min 45 sec 64/100.

Valentin-Alexandru Androne a fost al patrulea la săritura în înălţime, cu 2,14 metri.

La patrulea a fost şi Mihai Sorin Dringo la 400 m, cu timpul de 46 sec 11/100. Robert Parge a încheiat cu al 11-lea timp, cu 47 sec 43/100.

Pe locul 6 s-au clasat Mihaela Maria Blaga la 3.000 m obstacole (10 min 15 sec 97/100), Gabriel Bitan la săritura în lungime (7,48 m) şi Cristina Daniela Bălan la 800 m (2 min 04 sec 42/100).

Daroa Maria Chiţu a fost a opta a aruncarea discului, cu 40,72 m.

La 100 m, niciun român nu a reuşit calificarea în finală. La masculin, Marian Valentin Tănase a avut la nouălea timp (10 sec 68/100), iar Cristian Nicuşor Roiban, al zecelea (10 sec 69/100), iar Maria Valeria Bisericescu a fost a 12-a (12 sec 01/100).

La heptatlon, după patru probe, Emma Maria Adnana Matyus ocupă locul al treilea.

România participă cu un lot de 23 de atleţi la Campionatele Balcanice din Serbia.