Suedia învinge Armenia într-un meci de verificare pentru EURO 2020

Inquam Photos / Octav Ganea
Inquam România Suedia fotbal nationala

Naţionala de fotbal a Suediei a învins formaţia Armeniei, una dintre adversarele României în preliminariile Cupei Mondiale din 2022, cu scorul de 3-1, sâmbătă, pe Friends Arena din Solna, într-o partidă de pregătire pentru EURO 2020 (11 iunie-11 iulie), conform agerpres.

Emil Forsberg a fost omul meciului pentru scandinavi, cu un gol, o pasă de gol şi un penalty scos în acest meci.

Jucătorul echipei RB Leipzig a deschis scorul în min. 16, din lovitură liberă. Forsberg a centrat din corner la al doilea gol al gazdelor, marcat de Marcus Danielson, în min. 34. Fundaşul suedez a ajuns la trei goluri marcate în 9 partide la echipa naţională.

Forsberg a obţinut un penalty înainte de pauză, dar portarul David Iurcenko a apărat şutul lui Sebastian Larsson (38).

După pauză, armenii au redus din diferenţă prin Vahan Bişahcian (64), dar Marcus Berg a refăcut ecartul de două goluri pe final (84), dintr-o pasă de excepţie a lui Robin Quaison.

Suedia va debuta la EURO 2020 pe 14 iunie, contra Spaniei, la Sevilla, în Grupa E. Ulterior, va înfrunta Slovacia şi Polonia, la Sankt Petersburg.

Pe Friends Arena au evoluat echipele:
Suedia: R. Olsen - Lustig (Krafth, 72), Lindeloef, Danielson, Bengtsson - Sebastian Larsson (Claesson, 46), K. Olsson, Ekdal (Svanberg, 72), Forsberg (Sema, 86) - Isak (M. Berg, 72), Kulusevski (Quaison, 72).
Armenia: Iurcenko - Hovhanisian, Calisir (Haciumian, 74), Voskanyan, Monroy - H. Hakobian (K. Muradian, 46), Sperţian (A. Grigorian, 46), Wbeymar Angulo (Bairamian, 46), Bişahcian - S. Adamian (Şagoian, 84), Miranian (Barseghian, 46).

A arbitrat finlandezul Mattias Gestranius.