Superliga de fotbal: FC Voluntari a învins Farul Constanța într-un meci cu șase goluri

Inquam Photos / Octav Ganea
FC Voluntari fotbal

FC Voluntari a învins Farul Constanța în prima partidă de sâmbătă din etapa a XVII-a a Superligii de fotbal.

Meciul FC Voluntari-Farul Constanța a fost câștigat de ilfoveni, scor 3-1. Scorul a fost deschis de gazde, în minutul 10, prin golul înscris de Robert Popescu dintr-o pasă venită de la Andrei Dumiter. Apoi, Andrei Dumiter a înscris de două ori, în minutele 23 și 37, ducând scorul la 3-0. Oaspeții au redus din diferență în minutul 47 cu reușita lui Rivaldinho. În minutul 55 scorul a fost 4-1 după autogolul lui Dan Sîrbu, iar Rivaldinho a înscris din nou în minutul 64.

În urma acestui rezultat, FC Voluntari urcă două poziții în clasament, până pe locul 11, având 20 de puncte. Farul rămâne pe locul 7 cu 22 de puncte.

Cel de al doilea meci al zilei este CFR Cluj-UTA Arad. Startul meciului de la Cluj-Napoca va fi la ora 20.30. CFR Cluj se află pe locul 2 în clasament, având 31 de puncte, cu trei în minus față de echipa de pe primul loc FCSB. UTA Arad are 18 puncte și se situează pe locul 13.

Primele meciuri ale etapei a XVII-a a Superligii s-au desfășurat vineri. FC Hermannstadt și Poli Iași au încheiat la egalitate, scor 0-0, iar Petrolul Ploiești a învins pe teren propriu, scor 2-1, codașa clasamentului FC Botoșani.