Superliga: FC Botoşani a surclasat Petrolul Ploieşti, scor 5-0, în etapa 24

Superliga
superliga

Echipa FC Botoşani a învins luni, pe teren propriu, formaţia Petrolul Ploieşti, scor 5-0, într-un meci contând pentru etapa a 24-a din Superligă, anunță news.ro.

Meciul de la Botoşani a început practic de la 2-0 în favoarea gazdelor. Mailat a deschis scorul încă din primul minut, marcând cel mai rapid gol al acestei ediţii de campionat, iar în minutul 4 acelaşi Mailat a pătruns în careul oaspeţilor şi l-a servit pe Mihai Roman II, care a dus scorul la 2-0. În minutul 25 gazdele au înscris pentru a treia oară, prin Andrei Dragu. Pe final de repriză Irobiso a reuşit să trimită mingea în poarta moldovenilor, dar golul a fost anulat din cauza unei poziţii de ofsaid. Mailat a reuşit dubla în minutul 69, iar scorul final a fost stabilit de Şeroni, din penalt, în minutul 90+9. 5-0 pentru Botoşani care este neînvinsă în acest an, adunând trei victorii consecutive.

Echipele de start

FC BOTOŞANI: Pap - Patache, Mutomboo, Şeroni, Mboko – Florescu (Sadiku 8), Dican, Zabou (Cioiu 85) – Dragu (G. Dragomir 85), M. Roman II (M. Roman I 85), Mailat (Pinson 81). ANTRENOR: Flavius Stoican

PETROLUL: Leitner - Borţa (Doua 46), Meijers, Mathaus, Ţicu – Dumitriu (Seto 81), Purtic - R. Moldoveanu, Budescu (Tucaliuc 81), Grozav (M. Bratu 81) – Irobiso. ANTRENOR: Nicolae Constantin

Cartonaşe galbene: M. Roman 60 / Purtic 53

Arbitri: Horaţiu Feşnic - Alexandru Cerei, Imre-Laszlo Bucsi – Lucian Rusandu

Arbitri VAR: Rareş George Vidican - Vladimir Urzică

Observator: Marian Dorobanţu