Superliga: Petrolul Ploieşti a trecut pe lângă victorie cu FC Botoşani (1-1)

Superliga
superliga

Petrolul Ploieşti a trecut pe lângă victorie cu FC Botoşani, meci terminat la egalitate, 1-1 (1-1), luni seara, în deplasare, într-un meci din etapa a 2-a a Superligii de fotbal, informează Agerpres.

Petrolul a deschis scorul prin Gheorghe Grozav (15), dar gazdele au egalat înainte de pauză, prin Mihai Roman II (38).

În repriza secundă, Petrolul a fost aproape de golul victoriei în mai multe rânduri. Brazilianul Jair a ratat cu poarta goală (63), apoi Gheorghe Grozav a marcat (90+2), dar golul a fost anulat pentru ofsaid.

Ploieştenii au obţinut în penalty în finalul partidei, dar Grozav a ratat (90+12), şutul său trecând pe lângă poartă. Lovitura de pedeapsă fusese acordată după un fault al lui Victor Dican asupra lui Seniko Doua.

Petrolul a remizat şi în prima etapă, 1-1 cu ''U'' Cluj, ratând un penalty prin Constantin Budescu.

AFC Botoşani - FC Petrolul Ploieşti 1-1 (1-1), Stadion Municipal - Botoşani

Au marcat: Mihai Roman II (38), respectiv Gheorghe Grozav (15).

Gheorghe Grozav (Petrolul) a ratat un penalty în min. 90+12.

Arbitru: Florin Andrei (Târgu Mureş); arbitri asistenţi: Ovidiu Artene (Vaslui), Sebastian Eugen Gheorghe (Suceava); al patrulea oficial: Vlad Baban (Iaşi)

Arbitru video: Szabolcs Kovacs (Carei); arbitru asistent video: Florin Ovidiu Mazilu (Satu Mare)

Observatori: Sorin Boca (Iaşi) - CCA, Paul Cazan (Bucureşti) - LPF