Surpriză la Miami. Iga Swiatek, eliminată încă de la intrarea în competiţie

Autor: Anca Flondor

Publicat: 20-03-2026 10:27

Article thumbnail

Sursă foto: Mark Baker / AP / Profimedia

Numărul 3 mondial, Iga Swiatek, a fost eliminată încă de la intrarea în competiţie la turneul WTA 1000 de la Miami, după ce a fost învinsă de conaţionala sa Magda Linette, locul 50 mondial, scor 1-6, 7-5, 6-3.

Această înfrângere neaşteptată marchează sfârşitul unei serii incredibile de 68 de victorii consecutive la început de turnee pentru Swiatek, care nu mai pierduse în această etapă de la Cincinnati în 2021.

„Mă confrunt cu lucruri cu care nu m-am confruntat niciodată. N-am simţit niciodată lucrurile atât de intens pe teren. Ei bine, am simţit-o, dar eram mult mai tânără şi părea un proces normal. Acum nu mai este. În acest moment, tenisul mi se pare complicat mental. În ceea ce priveşte mentalitatea şi cum mă simt pe teren, va dura ceva timp. Va veni, presupun, prin mici schimbări, dar constant, menţinând în acelaşi timp disciplina. Sincer, este un moment să înţeleg şi să răspund la unele întrebări. Dar îmi asum întreaga responsabilitate pentru nivelul meu de joc. Pot face mai bine. Pur şi simplu nu am gestionat bine lucrurile în ultimele săptămâni, în ultimele luni, nici măcar nu ştiu. Tenisul este corect: dacă nu dai suficient, nu vei obţine rezultate. Aşa că trebuie să dau mai mult şi să muncesc mai mult”, a spus Swiatek, potrivit news.ro.

În următorul meci, Linette o va înfrunta pe Alexandra Eala, filipineză în vârstă de 20 de ani, clasată pe locul 29 în lume. Eala a eliminat-o pe adversara sa germană, Laura Siegemund, cu scorul de 6-7 (6/8), 6-3, 6-3.

Swiatek a pierdut săptămâna aceasta locul 2 în clasamentul mondial în faţa Elenei Rîbakina din Kazahstan.

Google News
Explorează subiectul
Comentează
București
Temperatură9°C
Noros
România
Vânt2km/h
Citește
mai multe
Articole Similare
Parteneri