Surpriză la Turneul Campioanelor. Maria Sakkari a eliminat-o pe Arina Sabalenka, principala favorită

wikipedia.org
Maria Sakkari

Maria Sakkari din Grecia, locul 6 WTA şi cap de serie număru 4, s-a calificat în semifinalele Turneului Campioanelor de la Guadalajara, după ce a învins-o, luni, cu scorul de 7-6 (1), 6-7 (6), 6-3, pe Arina Sbalenka din Belarus, locul 2 WTA şi cap de serie numărul 1, conform news.ro

Partida a durat două ore şi 47 de minute şi, la capătul ei, Sakkari, cu două victorii, a terminat pe locul al doilea în clasamentul Grupei Chichen Itza.

Ea va evolua în penultimul act cu Anett Kontaveit din Estonia, locul 8 WTA şi cap de serie numărul 8, câştigătoarea Grupei Teotihuacan.

În al doilea meci al grupei, poloneza Iga Swiatek, locul 9 WTA şi cap de serie numărul 5, a obţinut o victorie de palmares cu spaniola Paula Badosa, locul 10 WTA şi cap de serie numărul 7, scor 7-5, 6-4, după o oră şi 39 de minute de joc.

Badosa, care avea asigurat locul I în clasamentul grupei după etapa a II-a, va da piept în semifinale cu compatrioata ei, Garbine Muguruza, locul 5 WTA şi cap de serie numărul 6.

Cu excepţia acesteia din urmă, toate celelalte trei jucătoare din penultimul act sunt debutante la finala sezonului.