SURPRIZĂ neplăcută: Simona Halep, eliminată în primul tur la Madrid

Simona Halep of Romania reacts after winning her women's semi-final match against Andrea Petkovic of Germany at the French Open tennis tournament at the Roland Garros stadium in Paris

Simona Halep a oferit duminică ărima mare surpriză a turneului de la Madrid. Jucătoarea româncă (locul 2 WTA), finalistă anul trecut, a fost eliminată în primul tur de Alize Cornet, cu 7-6 (6), 6-3.

Simona Halep poate pierde locul 2 mondial dacă Şarapova va ajunge în turul 3 la turneul de la Madrid.

Jucătoarea noastră a făcut foarte multe greșeli neforțate, care au costat-o în cele din urmă. Singurul moment în care Halep s-a aflat la cârma partidei a fost în primul set, cînd a reușit breakul și a servit pentru set. Nu și-a fructificat serviciul, iar Cornet a revenit și a câștigat setul în tie-break. În setul secund, Halep a cedat clar și a pierdut categoric, scor 3-6. Aceasta e a 3-a victorie a lui Cornet în fața lui Halep în 4 dispute directe.

România rămâne pe tabloul principal la Madrid cu Irina Begu, care s-a calificat deja în turul doi, şi cu Andreea Mitu, care va juca astăzi în primul tur.