Surprizele serii în Europa League: Mircea Lucescu, victorie uriașă / VIDEO

europa league

Joi a avut loc manșa tur a meciurilor din sferturile Europa League. Șahtiorul lui Mircea Lucescu a obținut o victorie importantă, 2-1, pe terenul celor de la Braga și este favorit să se califice în semifinale.

În meciul serii, Dortmund și Liverpool au terminat la egalitate, 1-1, după ce englezii au condus la pauză.

Duelul spaniol, Athletic Bilbao - Sevilla s-a încheiat cu victoria oaspeților, 2-1, iar Villareal a câștigat meciul cu Sparta Praga, 2-1.

DORTMUND - LIVERPOOL 1-1

(Hummels 48'/Origi 36') - VIDEO

Dortmund: Weidenfeller- Piszczek, Bender, Hummels, Schmelzer - Weigl - Durm, Castro, Mkhitaryan, Reus - Aubameyang

Liverpool: Mignolet- Clyne, Lovren, Sakho, Moreno - Henderson, Can - Lallana, Coutinho, Milner - Origi

ATHLETIC BILBAO - SEVILLA 1-2

(Aduriz 48'/ Kolodziejczak 56', Iborra 83') - VIDEO

Bilbao: Herrerin - de Marcos, Boveda, Etxeita, Balenziaga - San Jose, Benat - Williams, Eraso, Muniain - Aduriz

Sevilla: Soria - Coke, Rami, Kolodziejczak, Tremoulinas - N'Zonzi, Krycowiak - Vitolo, Banega, Krohn-Dehli, Gameiro

BRAGA - ȘAHTIOR DONEȚK 1-2

(Eduardo 89'/Rakitsky 45', Ferreyra 75') - VIDEO

Braga: Matheus - Carneiro, Boly, Ferreira, Goiano - Santos, Luiz Carlos, Vukevici, Silva - Stojiljkovici, Hassan

Șahtior: Pyatov - Srna, Ordets, Rakitsky, Ismaily - Malyshev, Stepanenko - Marlos, Kovalenko, Taison - Ferreyra