Liderii coaliției de guvernare, Viorica Dăncilă și Călin Popescu Tăriceanu, au avut o întâlnire, în această dimineață pentru a se decide care vor fi măsurile adoptate, ca urmare a crimelor odioase de la Caracal.
Citește și: BREAKING NEWS Gheorghe Dincă și-a recunoscut AMBELE crime
Surse apropiate celor doi lideri ne-au precizat că, în primul rând, se va discuta în cadrul unui comitet interministerial, dar și cu instituțiile din afara Guvernului pentru a identifica măsurile care se impun pentru modificarea legislației, în așa fel încât sistemul 112 să fie funcțional.
Din acest comitet va face parte și Raed Arafat, dar și alți șefi din zona de siguranță publică.
Odată ce vor fi identificate măsurile necesare, Guvernul va opera modificările prin Ordonanțe de Urgență, iar apoi va fi convocat Parlamentul în sesiune extraordinară pentru a fi trecute legile care adoptă OUG.
Comentează