Legile justiției agită apele în interiorul PSD, iar în ședința deputaților PSD nervii au dat în clocot. Deputatul PSD, Cătălin Rădulescu, era foarte nemulțumit de faptul că toate deciziile din PSD se iau doar într-un cerc restrâns și nu sunt consultați oamenii din partid.
”M-am săturat! Efectiv m-am săturat să venim aici (la ședințele de grup ale deputaților n.r.) și doar să sărbătorim zile de naștere, fără să luăm nicio decizie, fără să contăm cu nimic. Sunt 10 șmecheri care conduc în prezent partidul și ei iau toate deciziile”, a spus Cătălin Rădulescu, în ședința PSD.
Rădulescu a mai spus că ”îl somez” pe Florin Iordache să explice cum s-a putut ca un amendament susținut de peste 60 de parlamentari PSD la legea răspunderii magistraților să fie respins și să plece din comisie o altă formă.
Într-o declarație publică, după ședință, Rădulescu a spus că i s-a promis că în ședința de plen a Camerei Deputaților, în care se vor vota măsurile de înăsprire a răspunderii magistraților, se vor vota și amendamentele care obligă Ministerul de Finanțe să se îndrepte împotriva unui magistrat care se dovedește că a greșit.
Rădulescu a explicat că ”deocamdată nu suspectez pe nimeni”, dar a ținut să precizeze că în cazul în care amendamentele nu vor trece în forma dorită, atunci este clar că există alte interese, nu doar cele ale parlamentarilor PSD.
Comentează