Negocierile dintre PSD și PNL au ajuns în faza finală, iar liderii celor două partide știu că sunt nevoiți să ia marile decizii, pe care le-au tot ocolit încă de la începutul negocierilor.
Conform surselor noastre a fost agreată varianta premierilor prin rotație, iar PNL ar putea avea prima tragere. Dorința fiecărui partid era să aibă a doua rotație de premier, asta pentru că acesta va prinde campania electorală din anul 2024 și atunci va avea acees la fondurile necesare primarilor.
La acest moment, decizia ar fi ca PNL să aibă prima dată premierul, iar PSD în a doua perioadă.
De asemenea, se pare că liberalii au primit Ministerul de Finanțe, un minister care a generat multe discuții în timpul negocierilor. Cel mai probabil aici va fi impus Dan Vîlceanu, un apropiat al lui Florin Cîțu. Politic, ar fi greu de explicat cum președintele PNL este doar ministru de Finanțe și subordonatul unui premier liberal.
Din acest motiv, la Finanțe va merge Dan Vîlceanu, în timp ce Florin Cîțu va deveni președinte al Senatului și al doilea om în stat.
Marea dilemă la PNL este numele viitorului premier. Florin Cîțu pare să fi înțeles că nu mai are cum să fie premier, deși își dorește acest lucru, dar nici pe Nicolae Ciucă nu l-ar dori. Deocamdată nu s-a degajat un curent majoritar în PNL, însă este posibil ca în ședința BEX, din această seară, să se mai limpezească lucrurile. Nu va fi votat un nume de premier, dar există posibilitatea ca numele unui favorit să fie pus pe tapet.
De partea cealaltă, PSD va lua Ministerul Justiției și mai ales Secretariatul General al Guvernului. În noua construcție guvernamentală, SGG-ul va deveni și mai important decât în prezent. Acesta va avea rang de ministru și va fi ”cerberul” tuturor documentelor de la Guvern, înainte ca acestea să ajungă pe masa premierului. Această funcție oferă un control important celor de la PSD, pentru că vor știi fiecare mișcare a premierului și mai ales, fiecare mișcare a miniștrilor liberali.
Surse politice ne-au explicat că nu se va mai produce nicio divizare a ministerelor, pentru că asta ar însemna un adevărat coșmar birocratic. În schimb, se va reveni la o formulă mai veche, cu miniștri delegați, care vor avea rang de ministru, dar care vor avea autoritate doar pentru o ramură a unui minister.
Un alt subiect important care pare să fi fost tranșat este domeniul sănătății. PSD va prelua Ministerul Sănătății prin Alexandru Rafila, urmând ca PNL să preia un al minister important.
În acest moment, marea bătălie este pentru Ministerul Transporturilor. Atât PNL, cât și PSD își doresc acest minister și încă nu s-a ajuns la o înțelegere.
Comentează