Peste 300 de simpatizanţi ai filialei flamande a mişcării antiislamice Pegida au manifestat sâmbătă pe străzile din oraşul belgian Anvers împotriva "islamizării Europei şi a abuzului de drept de azil", a informat agenţia Belga, citată de AFP.
Manifestanţii, care au venit şi din Olanda, au protestat împotriva "terorismului, islamizării şi abuzului de drept de azil". Unii dintre ei au arborat o pancartă pe care scria "Mohammed not welcome" (Mohammed nu este binevenit), cu o caricatură a Profetului, fondator al islamului, cu o bombă în loc de turban.
Reprezentanţii manifestanţilor au ţinut discursuri referitor la violenţele care au avut loc în oraşul german Koln şi care au fost atribuite solicitanţilor de azil şi imigranţilor ilegali.
Printre manifestanţi s-a aflat şi un reprezentant al Vlaams Belang, principalul partid de extremă dreapta flamand, precum şi germanul Lutz Bachmann, fondatorul mişcării Pegida - "Patrioţii europeni împotriva islamizării Occidentului".
În acelaşi timp cu manifestarea grupurilor de extremă dreapta la Anvers a avut loc şi o contramanifestaţie, o sută de persoane exprimându-şi solidaritatea cu solicitanţii de azil.
În Germania, o manifestaţie organizată de mişcarea Pegida a reunit sâmbătă pe străzile din Koln aproximativ 1.700 de persoane. Încăierările din timpul protestelor au determinat poliţia să folosească tunurile cu apă şi gaze lacrimogene pentru a-i dispersa pe manifestanţi, informează Agerpres.
Sute de antiislamişti au ieşit în stradă în Belgia
Explorează subiectul
București
13°C
Articole Similare

303
Viktor Orbán pare că simte "mirosul" înfrângerii: Sunt un om tânăr, nu este ultima dată când voi participa la alegeri
303

727
VIDEO Comunicator abil, fost aliat al lui Orban, dar pro-european: Cine este Péter Magyar, omul ar putea pune capăt guvernării premierului Ungariei?
727

21
Vietnam îl invită pe papa Leon al XIV-lea într-o vizită oficială
21

2.571
VIDEO Echipajul de pe Artemis II transmite un mesaj care ar trebui să dea de gândit întregii omeniri: Pământul părea doar o simplă barcă de salvare suspendată, nemișcată
2.571

6.378
Viktor Orbán reacționează după ce a văzut că maghiarii iau cu asalt urnele de vot: 'Asta înseamnă un singur lucru...'
6.378

726
Pericolul invizibil din farfurie: alimentele care pot provoca intoxicații dacă sunt păstrate greșit
726

1.516
Marina SUA a început deminarea Strâmtorii Ormuz - Semne de pace în Orientul Mijlociu
1.516

60
Turcia începe producția de kituri de ghidare laser într-o nouă fabrică
60

2.114
SURSE Elon Musk pregătește o mare lovitură: SUV-ul low cost de la Tesla, care va da peste cap piața auto
2.114

34
Lucrările la sala de bal de la Casa Albă pot continua până la 17 aprilie
34

31
Coreea de Sud, aproape de un acord petrolier cu Kazahstan
31

3.192
VIDEO Semnal politic puternic în Ungaria: Mobilizare masivă la urne, prezență uriașă la vot
3.192

3.503
Un fost negociator al SUA în Orientul Mijlociu explică de ce au eșuat negocierile cu Iranul: Ei au mai multe atuuri decât noi
3.503
















Comentează