Militanţii talibani au calificat luni apropiatele alegeri parlamentare din Afganistan drept "o conspiraţie americană care să justifice în continuare ocupaţia străină" şi au promis să facă tot ce le stă în putere pentru blocarea scrutinului, relatează dpa preluată de Agerpres.
Talibanii au declarat că vor viza pe oricine încearcă să ajute la reuşita procesului, în special forţele de securitate afgane.
Anterior, Comisia Electorală Independentă (CEI) a anunţat că cel puţin 54.000 de militari afgani vor fi desfăşuraţi pentru a asigura securitatea a 5.100 de secţii de votare în întreaga ţară în ziua alegerilor, 20 octombrie.
Într-un comunicat, talibanii au descris alegerile nu numai ca fiind împotriva legilor islamice, dar şi "în contradicţie evidentă cu interesele naţionale afgane".
În ultimele două luni, cel puţin opt candidaţi parlamentari a fost ucişi în ţară.
Săptămâna trecută, cel puţin 18 persoane au fost ucise şi aproape 50 rănite într-un atentat sinucigaş cu bombă comis de Statul Islamic (SI) la un miting electoral în provincia Nangarhar (est).
Un comentator politic din Kabul, Ahmad Saeedi, consideră că scrutinul ameninţă esenţa ideologiei islamice a talibanilor care resping alegerile şi insistă asupra supunerii.
"Acesta este singurul motiv pentru care talibanii încearcă să blocheze procesul", a explicat Saeedi.
Cu toate acestea, Saeedi consideră că talibanii nu au legitimitatea să conducă Afganistanul întrucât au comis crime.
Talibanii afgani amenință cu blocarea alegerilor parlamentare
Articole Similare

1.671
Negocieri de pace pentru Ucraina - Donald Trump îndeamnă Kievul să se miște repede
1.671

2.233
Protestele de la Bruxelles dau rezultate - Decizia luată de CE
2.233

31
Urmările scandalului Epstein - Londra trimite un nou ambasador la Washington
31

2.331
Bula imobiliară ia amploare - Țara cu cele mai supraevaluate locuințe
2.331

679
Macron cere blocarea acordului UE–Mercosur în forma actuală: Nu sunt întrunite condițiile
679

3.363
Șeful Serviciului de Informații Externe a Rusiei a prezentat „pe scurt formula” de pace a Moscovei: „Victoria luminii lumii ruse asupra întunericului neonazismului european!”
3.363

4.268
Mark Rutte pune degetul pe rană - Care sunt țările care refuză intrarea Ucrainei în NATO
4.268

106
Dosarul Jeffrey Epstein - Aleşi democraţi din Congres publică 68 de noi fotografii
106

40
Numele Trump se alătură lui JFK - Cea mai celebră sală de spectacole din Washington își schimbă denumirea
40

2.768
Frontul de est în viziunea lui Gherasimov: "Situaţia din Donbas devine critică pentru forţele armate ale Ucrainei"
2.768

4.356
UPDATE / VIDEO Avion prăbușit în condiții misterioase în SUA: aeronava îi aparține unui celebru fost pilot de curse NASCAR
4.356

3.020
Temutele rachete Oreshnik desfășurate la granița NATO - Țara care devine bază de lansare
3.020

88
Tensiuni între SUA și Venezuela - Președintele Braziliei se oferă drept mediator
88

















Comentează