Doar 5% dintre migranţii care au fost expulzaţi în 2021 din Europa au declarat că nu au făcut obiectul folosirii ''forţei excesive'' împotriva lor sau nu au fost martori la astfel de practici, indică un raport prezentat joi de reţeaua de ONG-uri Border Violence Monitoring Network (BVMN) şi de grupul Stângii din Parlamentul European, potrivit politico.eu.
''Suntem dincolo de punctul de a nega faptul că respingerile de migranţi există. Avem dovezi video. Avem filmări, avem rapoarte medicale şi peste 1.000 de mărturii şi acestea sunt doar informaţiile pe care am reuşit să le strângem'', a spus Hope Barker, analist în cadrul BVMN, cu ocazia prezentării raportului în Parlamentul European.
Activişti pentru drepturile omului au intervievat peste 700 de persoane care au încercat să ajungă în Uniunea Europeană în 2021 şi 2022, realizând o imagine sumbră a condiţiilor inumane la frontierele UE şi vorbind despre un ''risc fără precedent de violenţe''.
Raportul, ce are peste 3.000 de pagini, documentează modul în care ''aproape 25.000 de oameni au fost bătuţi, loviţi, umiliţi şi reţinuţi arbitrar înainte de a fi respinşi ilegal, atât la frontierele externe ale UE, cât şi în interiorul statelor membre'', a explicat Barker.
Eurodeputata germană Cornelia Ernst, membră a grupului Stângii din PE, consideră că direct responsabilă pentru această situaţie este Comisia Europeană. ''Comisia UE încă este inactivă, nu lansează proceduri de infringement contra statelor membre care resping migranţii şi le neagă dreptul la azil'', a denunţat Ernst.
BVMN este o reţea independentă de ONG-uri şi asociaţii din regiunea Balcanilor şi Grecia care monitorizează cazurile de încălcare a drepturilor omului la frontierele Uniunii Europene şi militează pentru oprirea violenţelor contra migranţilor.
Ţările Uniunii Europene au devenit mai violente faţă de migranţi la frontiere: Zeci de mii de oameni au fost bătuţi, loviţi, umiliţi şi reţinuţi arbitrar
Articole Similare

743
Donald Trump a primit răspuns rapid de la omologul cubanez: 'Cuba este gata să-şi apere patria până la ultima picătură de sânge'
743

1.150
Sever Voinescu: Îi blamez pe președintele și pe premier că nu au explicat și nu explică limpede ce e cu Acordul UE - Mercosur
1.150

2.575
După ce a primit aprobarea lui Donald Trump, Israelul bombardează Libanul
2.575

2.611
'Winter is coming'. Un profesor în economie avertizează: următorii 10 ani vor aduce incertitudine și risc extrem. Ce ar trebui să facă România
2.611

2.986
Un profesor de economie face praf Guvernul Bolojan! 'Și o maimuță putea să crească povara fiscală'
2.986

4.298
Conflictul dintre Donald Trump și europeni capătă noi valențe: Țările din nordul Europei a ajuns să țină partea Rusiei și Chinei
4.298

2.043
Un profesor român de la Oxford vrea arme nucleare în România: Dezbaterea, demarată acum! / Ce spune despre o eventuală Confederație Europeană (Interviu)
2.043

2.255
România îngheață: ninsori, viscol și temperaturi de până la -19°C. Când se schimbă vremea
2.255

2.037
Petrișor Peiu, liderul senatorilor AUR, iese la atac, pe tema acordului Mercosur: 'Demascarea imposturii și a servilismului regimului Dan-Bolojan'
2.037

4.624
Propunerea lui Donald Trump: Marco Rubio să devină următorul președinte al Cubei
4.624

2.485
Cristian Preda îi taxează pe politicienii care critică acordul UE Mercosur: "Nici măcar toți suveraniștii n-au votat împotrivă"
2.485

3.968
Ladislau Bölöni face praf două legende ale fotbalului românesc: 'Neserioși. Doi, trei ani și au dispărut'
3.968

743
Globurile de Aur 2026, sub semnul tensiunilor politice și al incertitudinilor din industrie. Când are loc marea gală și unde poate fi urmărită
743

















Comentează