Un bărbat în vârstă de 59 de ani a fost reţinut pentru 24 de ore şi urmează să fie prezentat în faţa instanţei cu propunere de arestare preventivă, fiind acuzat că şi-a legat de un copac din curtea locuinţei fiul vitreg în vârstă de 28 de ani, cunoscut cu afecţiuni psihice potrivit Agerpres.
După ce reprezentanţii Primăriei Cozmeşti au văzut tânărul legat cu un lanţ şi au chemat la faţa locului poliţişti şi reprezentanţi ai Serviciului de Ambulanţă, au fost demarate cercetări sub aspectul infracţiunii de privare de libertate în mod legal, suspectă fiind mama tânărului, dar în urma anchetei s-a stabilit că cel care l-a legat pe tânăr este de fapt tatăl vitreg al acestuia.
"Faţă de un bărbat în vârstă de 59 de ani a fost luată măsura reţinerii pentru 24 de ore, acesta urmând să fie prezentat în faţa instanţei cu propunere de arestare preventivă", au declarat reprezentanţii Parchetului de pe lângă Judecătoria Vaslui.
Tânărul de 28 de ani a fost descoperi, marţi, legat cu un lanţ de un copac din curtea locuinţei, de asistentul social din comuna Cozmeşti.
"Am fost sesizaţi prin apel la 112 de la primarul comunei că cineva din aparatul primăriei a văzut o persoană legată de un copac, chiar în curtea locuinţei familei sale. Este vorba despre un tânăr de 28 de ani, care a fost transportat la Spitalul Judeţean de Urgenţă Vaslui. În cauză sunt efectuate cercetări pentru comiterea infracţiunii de lipsire de libertate în mod ilegal. În cazul în care vor pune în evidenţă şi alte fapte de natură penală, vor fi luate măsurile legale", a declarat pentru AGERPRES, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Poliţie Judeţean Vaslui, Bogdan Gheorghiţă.
Reprezentanţii Direcţiei Generale de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Vaslui au afirmat că în cazul acestui tânăr primăria din localitate a făcut o solicitare pentru instituţionalizare, deoarece mama era depăşită de situaţie, dar la momentul respectiv nu a fost găsit niciun loc disponibil în centrele pentru persoane cu dizabilităţi. Potrivit acestora, când a fost identificat un astfel de loc, către primărie au fost comunicate documentele necesare în vederea întocmirii dosarului, dar dosarul nu a mai fost depus, deoarece mama tânărului, care este asistent personal pentru fiul său, ar fi refuzat.
Specialiştii din cadrul DGASPC Vaslui efectuează propria evaluare în acest caz, urmând să stabilească măsurile necesare.
Tatăl vitreg al tânărului legat de un copac din curtea locuinţei la Vaslui a fost reţinut
Explorează subiectul
București
7°C
Articole Similare

2
Se fac investiții masive la Aeroportul Otopeni: Încep lucrări de amploare la ascensoare sau la scările rulante
2

2.583
Amenzi de mii de lei pentru românii care stau la curte. Primăriile fac controale
2.583

19
Pietrele lui Solomon o atracţie pentru practicanții de mountain bike şi de alpinism, dar şi pentru mulți brașoveni
19

1.244
Procurorii olandezi cer pedepse uriașe pentru hoții care au furat Coiful de la Coțofenești: Este un caz de natură excepțională!
1.244

144
Cutremur în România, miercuri dimineață
144

1.860
Accident groaznic pe DN 17: O mașină a lovit puternic un autobuz. Traficul rutier este complet blocat, în urma coliziunii
1.860

1.248
Roiuri de drone rusești, la granița cu România: Au fost ridicate avioanele F-16 și s-a emis mesaj RO-Alert
1.248

4.649
Tulburătorul fenomen Hikikomori se extinde și în Europa: de ce tot mai multe persoane se închid în cameră cu lunile
4.649

1.650
O companie de transport alternativ, prezentă și în România, se confruntă cu un al doilea proces pentru agresiune sexuală
1.650

869
Horoscopul zilei de 16 aprilie 2026. Leii simt nevoia de aventură. Află ce se întâmplă cu zodia ta
869

70
Intervenție de urgență a Jandarmeriei Montane: turiști căzuți cu ATV-ul într-un pârâu
70

3.657
'Credeam că este o divinitate' - După ani de 'jurământ', o tânără din Argentina dezvăluie ce a trăit alături de 'Guru' Bivolaru
3.657

2.380
Ministrul Educației, gafă de „nota 4”: a greșit de două ori pragul de promovare la Bacalaureat
2.380
















Comentează