Tatjana Maria va juca în prima semifinală de Mare Şlem din carieră

Wimbledon

Jucătoarea germană în vârstă de 34 de ani a învins-o pe Jule Niemeier şi s-a calificat în semifinale la Wimbledon.

Tatjana Maria (locul 103 WTA) îşi continuă parcursul la Wimbledon cu o nouă victorie. Maria a dispus în sferturile de finală de compatrioata sa, Jule Niemeier (22 de ani, loc 93 WTA), în trei seturi (4-6, 6-2, 7-5) şi va juca pentru prima oară în carieră o semifinală de Mare Şlem, conform news.ro.

În meciul care s-a întins pe durat a două ore şi 18 minute, Tatjana Maria a avut 37 de greşeli neforţate, faţă de 54 ale adversarei, şi a adunat procente bune la punctele câştigate cu primul şi cu al doilea serviciu. În semifinale, Tatjana Maria va întâlni învingătoarea din ”sfertul” Marie Bouzkova – Ons Jabeur.