Taxele şi impozitele locale din municipiul Piatra-Neamţ pentru anul 2023 nu au fost majorate, ci doar indexate cu rata inflaţiei, conform legii, a declarat primarul Andrei Carabelea.
Indexarea este de 5,1%, atât cât a fost rata inflaţiei pe anul fiscal anterior, însă edilul a subliniat că taxele şi impozitele pentru 2024 ar putea fi majorate considerabilă, având în vedere inflaţia din acest an.
"Această indexare ar fi o problemă reală anul viitor. Având în vedere situaţia economică internaţională şi creşterea inflaţiei din acest an, am solicitat parlamentarilor şi preşedintelui PNL Neamţ să susţină eliminarea obligaţiei din Codul Fiscal de indexare cu rata inflaţiei a taxelor şi impozitelor locale, pentru a reduce povara de pe umerii cetăţenilor", a declarat, într-un comunicat de presă, remis AGERPRES, primarul Andrei Carabelea.
Anul viitor, contribuabilii care achită integral taxele şi impozitele locale până la sfârşitul lunii martie vor primi bonificaţii.
Pietrenii beneficiază de o reducere cu 10% a impozitelor dacă aleg să facă plata anticipată online, pe site-ul primăriei sau pe ghiseul.ro şi de 8% pentru plata anticipată la ghişeele instituţiei, prin ordin de plată, internet banking sau foaie de vărsământ.
Taxele şi impozitele locale din Piatra-Neamţ, pentru anul 2023, nu au fost majorate, ci doar indexate cu rata inflaţiei
Explorează subiectul
Articole Similare

400
Construcțiile nedeclarate la Fisc, verificate cu drone: Ministrul Cseke Attila vine cu explicații și anunță ce urmează
400

13
Situație îngrijorătoare: de ce evită românii vizitele la stomatolog
13

685
'Nu pot respira același aer cu subumanii ăștia. Eu am sânge pur'. Este afirmația individului care a atacat un livrator din Bangladesh
685

161
Studenţii bat la ușa lui Bolojan: Nou protest în Piaţa Victoriei. Care sunt nemulţumirile
161

1.712
DOCUMENT | Procurorul General al României demontează 'mașinăria' Kremlinului: 'Georgescu a fost sprijinit cu bani din Rusia /România e în plin război hibrid'
1.712

64
Urcatul scărilor, calvar pentru milioane de seniori – Cazanciuc anunță planul pentru blocurile cu 3 și 4 etaje
64

24
Surpriză pe piața muncii: tot mai mulți români de peste 45 de ani își caută activ job
24

18
Revine moda diplomelor false? Polițiștii au făcut percheziții la un liceu din Mehedinți
18

907
Inedit - Care a fost cea mai friguroasă lună octombrie din istoria României: A depășit cu mult minimele din lunile de iarnă
907

1.026
Procurorul General, despre dosarul Călin Georgescu: Ancheta e de competența Parchetului General
1.026

669
Meteorologii ANM anunță o răcire bruscă a vremii: Se anunță temperaturi de iarnă și fenomene extreme
669

68
VIDEO PS Ambrozie a slujit la Mănăstirea Acoperământul Maicii Domnului din localitatea Bolintin Vale
68

3.613
Doliu în diplomația românească: A murit un mare ambasador, omul care i-a ghidat pe Adrian Năstase sau Ion Iliescu
3.613
Comentează