DESCARCĂ APLICAȚIA: iTunes app Android app on Google Play Windows Phone Store
CELE MAI NOI ȘTIRI ȘI ALERTE BREAKING NEWS: ACTIVEAZĂ NOTIFICĂRILE

Team România, după o săptămână la Jocurile Olimpice de la Tokyo: Patru medalii - una de aur şi trei de argint

b1.ro
medalie de aur

Team România încheie cu patru medalii - una de aur şi trei de argint - prima săptămână de concurs la Jocurile Olimpice de la Tokyo. De asemenea, după prima săptămână s-a remarcat evoluţia lui David Popovici - locul 4 la 200 metri liber şi 7 la 100 metri liber, dar şi al lui Vlad Dascălu - locul 7 la mountain bike, potrivit news.ro.

Rezultatele înregistrate de sportivii români în prima săptămână la JO:

Tir sportiv: Laura Ilie - nu a reuşit calificarea în finală

Tenis de masă: Elizabeta Samara, Bernadette Szocs, eliminate în turul trei; Ovidiu Ionescu, eliminat în turul doi; Ovidiu Ionescu/ Bernadette Szocs, eliminaţi în sferturi la dublu mixt

Fotbal: România nu a trecut de faza grupelor, după 1-0 cu Honduras, 0-4 cu Coreea de Sud şi 0-0 cu Noua Zeelandă

Judo:cat. 52 kg feminin - Andreea Chiţu; Alexandru Raicu (73 kg); Vlăduţ Simionescu (+100 kg), eliminaţi în primele două tururi;

Nataţie: David Popovici, locul 4 la 200 metri liber şi locul 7 la 100 metri liber; Robert Glinţă, locul 8 la 100 metri spate; Bianca Andreea Costea, eliminată în serii la 100 metri liber; Daniel Martin, eliminat în serii la 100 metri fluture

Triatlon: Felix-Pierre Duchampt, locul 36

Baschet 3x3: echipa feminină nu s-a calificat în sferturi, după şase înfrângeri şi o victorie: 10-21 cu China, 8-20 cu Japonia, 14-22 cu Italia, 11-22 cu SUA, 12-21 cu Rusia, 22-14 cu Mongolia şi 12-22 cu Franţa.

Scrimă: Ana Maria Popescu, argint la spadă; Iulian Teodosiu, eliminat în optimi la sabie.

Canotaj: Aur- Ancuţa Bodnar, Simona Radiş (dublu vâsle feminin); Argint (patru rame fără cârmaci masculin) Mihăiţă Vasile Ţigănescu, Mugurel Vasile Semciuc, Ştefan Constantin Berariu şi Cosmin Pascari; Argint (dublu rame masculin) Marius Vasile Cozmiuc, Ciprian Tudosă; 8+1 feminin, locul 6; 8+1 masculin - nu s-a calificat în finală; dublu vâsle feminin (categorie uşoară) - Ionela Cozmiuc, Gianina Beleagă -locul 6; dublu rame feminin (Iuliana Buhuş, Adriana Ailincăi) - locul 9; dublu vâsle masculin (Ioan Prundeanu, Marian Florian Enache) - locul 9; patru rame fără cârmaci feminin (Mădălina Hegheş, Roxana Iuliana Anghel, Elena Logofătu şi Cristina Georgiana Popescu) - locul 9.

Box: Maria Claudia Nechita, eliminată în sferturi; Cosmin-Petre Gîrleanu, eliminat în primul tur.

Tir cu arcul: Mădălina Amăistroaie, eliminată în primul tur

Ciclism - Mountain bike: Vlad Dascălu - locul 7; la ciclism pe şosea, Eduard Grosu nu a terminat cursa.

Tenis: Mihaela Buzărnescu, eliminată în turul doi la simplu; Monica Niculescu/Raluca Olaru, eliminate în turul doi la dublu

Atletism: Alin Alexandru Firfirică a ratat calificare în finală la aruncarea discului.

Gimnastică: Larisa Iordache s-a calificat în finală la bârnă; Marian Drăgulescu a ratat calificarea în finală la sărituri; Maria Holbură a ratat toate finalele.

Jocurile Olimpice continuă până la 8 august, iar România mai are în competiţie sportivi la atletism, lupte, tenis de masă şi gimnastică.

ACTIVEAZĂ NOTIFICĂRILE

Fii la curent cu cele mai noi stiri.

Urmărește stiripesurse.ro pe Facebook

×
NEWSLETTER

Nu uitaţi să daţi "Like". În felul acesta nu veţi rata cele mai importante ştiri.