Iran a afirmat miercuri că Statele Unite sunt "un regim de tâlhari", după ce Washingtonul a anunţat că pune capăt 'tratatului de prietenie' din 1955 dintre cele două ţări, ca urmare a unei decizii a Curţii Internaţionale de Justiţie (CIJ), relatează AFP preluată de Agerpres.
"Astăzi (miercuri), SUA s-au retras din tratatul americano-iranian după ce CIJ le-a ordonat să înceteze încălcarea acestui tratat, pedepsind poporul iranian. Regim de tâlhari", a scris pe Twitter şeful diplomaţiei de la Teheran, Mohammad Javad Zarif.
CIJ a ordonat miercuri Statelor Unite să suspende sancţiunile împotriva Iranului vizând importurile de bunuri "în scopuri umanitare".
Judecătorii celei mai înalte instanţe a Naţiunilor Unite au decis că sancţiunile vizând anumite bunuri constituie o încălcare a "tratatului de prietenie" din 1955 ce avea ca scop încurajarea schimburilor comerciale dintre cele două ţări care, totuşi, nu mai întreţin relaţii diplomatice din 1980.
Comentând decizia CIJ, şeful diplomaţiei americane, Mike Pompeo, a apreciat că decizia CIJ reprezintă o 'înfrângere pentru Iran', deoarece, a dat el asigurări, Statele Unite iau deja măsuri pentru a nu afecta nevoile umanitare ale iranienilor.
Decizia instanţei de la Haga 'a respins în mod corect toate solicitările neîntemeiate ale Iranului' de a suspenda în general sancţiunile americane, a adăugat el.
În plus, ministrul american a anunţat că SUA pun capăt 'tratatului de prietenie' din 1955 cu Iranul.
"Aceasta este o decizie care, sincer, ar fi trebuit luată în urmă cu 39 de ani', în timpul revoluţiei islamice din 1979 care a dus la ruperea relaţiilor dintre cele două ţări, a apreciat Mike Pompeo.
Teheranul răspunde la încheierea unilaterală de către SUA a 'tratatului de prietenie' din 1955 dintre cele două ţări - Statele Unite sunt 'un regim de tâlhari'
Articole Similare

13
Aflată într-o situație dificilă, Cuba va primi ajutor din partea Mexicului
13

709
VIDEO | Vučić lansează un avertisment exploziv: „SUA ar putea ataca Iranul în următoarele 48 de ore”
709

1.241
Au dat lovitura la loto: Au plătit câte 5 euro de persoană și au câștigat 123 de milioane de euro
1.241

37
China laudă relațiile cu Rusia: 'Trebuie să promovăm o lume multipolară egală şi ordonată'
37

1.977
Întâlnire secretă la Pentagon: Generalii SUA și Israel, față în față pe fondul amenințărilor de război cu Iranul (surse)
1.977

172
Premierul britanic dă semnalul: A vorbit despre programul prin care România ia miliarde de dolari pentru apărare
172

149
Iranul cedează: Protestatarul Erfan Soltani, simbol al represiunii care risca să fie spânzurat, a fost eliberat
149

7.191
Un miliardar, renumit pe piața diamantelor, a murit în timpul unei operații de mărire a penisului! Chirurgii au primit pedepse cu închisoarea și interdicții de a mai profesa
7.191

2.539
Amenințare dură de la Teheran: Khamenei avertizează SUA - 'Cine ne atacă va primi o lovitură decisivă'
2.539

1.529
VIDEO Țara în care forţele de securitate au ucis 145 de militanţi
1.529

139
Israelul a atacat Libanul: Ce spune armata israeliană
139

1.773
Apucături de români: Au mers fără bilet și au scos cuțitul la un controlor, în Austria
1.773

57
VIDEO Un spital din Anglia a luat foc: Au intervenit 110 salvatori
57

















Comentează