Tenis: Casper Ruud l-a învins pe Zverev şi este în semifinale la Miami; adversar îi va fi Francisco Cerundolo

eurosport.com
Casper Ruud

Norvegianul Casper Ruud, locul 8 ATP, l-a învins pe germanul Alexander Zverev, locul 4 ATP, scor 6-3, 1-6, 6-3, şi s-a calificat în semifinale la Miami Open, relatează News.ro.

Norvegianul a ajuns pentru a patra oară în semifinale la un Masters 1000, după cele de la Roma, Monte-Carlo şi Madrid, toate pierdute.

În semifinale, Ruud va evolua cu argentinianul Francisco Cerundolo, locul 103 ATP, care a beneficiat de abandonul italianului Jannik Sinner, locul 11 ATP, în primul set, la scorul de 4-1.

Sinner a acuzat dureri la picior şi a părăsit terenul în fluierăturile publicului, după ce nu a apelat la medicul turneului.

Până la Sinner, Cerundolo nu învinsese niciun jucător aflat în Top 100 ATP.

În celelalte două meciuri din sferturi, polonezul Hubert Hurcacz, locul 10 ATP, va evolua cu rusul Daniil Medvedev, locul 2 ATP, iar spaniolul Carlos Alcaraz, locul 16 ATP, îl va întâlni pe sârbul Miomir Kecmanovici, locul 48 ATP.