Tenis de masă, Campionatul European U21: Darius Movileanu şi Elena Zaharia, argint la dublu mixt. Zaharia va mai câştiga două medalii

autoinsurancedeal.org
tenis de masa

Elena Zaharia şi Darius Movileanu au format perechea de dublu mixt medaliată cu argint, sâmbătă, la Campionatul European U21 de tenis de masă, informează FR Tenis de Masă, scrie news.ro.

Seria de invincibilitate a tricolorilor s-a încheiat chiar în finala probei, la doar câteva puncte distanţă de titlul european pus în joc în competiţia găzduită la Skopje. Perechea Darius Movileanu/Elena Zaharia a câştigat de patru ori pe tabloul probei şi cu încrederea căpătată de-a lungul victoriilor a abordat meciul suprem contra croaţilor Ivor Ban/Hana Arapovic. Cu puncte spectaculoase şi cel mai înalt nivel de joc din competiţia europeană, ambele perechi au alternat momentele bune şi au jucat de la egal la egal până în setul decisiv, însă ultimele puncte le-au aparţinut adversarilor. Astfel, finala Darius Movileanu/Elena Zaharia - Ivor Ban/Hana Arapovic s-a încheiat 2-3 (11-8, 9-11, 7-11, 13-11, 8-11).

Elena Zaharia va mai obţine două mesalii la Skopje.

La dublu feminin, România are reprezentante în ambele perechi care se vor întrece în finala probei. Perechea Bianca Mei-Roşu/Elena Zaharia s-a simţit din nou excelent la masa de joc şi s-a calificat printr-un joc bun contra perechii Hana Arapovic (Croaţia)/Sophia Klee (Germania), scor 3-1 (11-9, 11-4, 6-11, 11-5).

Entuziasmul la masa de joc a fost adus şi de perechea Camelia Mitrofan/Sara Tokic (Slovenia), care a jucat la un nivel superior contra perechii Leana Hochart/Elise Pujol (Franţa), scor 3-1 (11-8, 12-10, 10-12, 11-3).

Astfel, perechile Bianca Mei-Roşu/Elena Zaharia şi Camelia Mitrofan/Sara Tokic (Slovenia) vor juca în finala programată duminică, de la 16:00.

La simplu feminin, Elena Zaharia şi-a setat un obiectiv clar: medalia de aur. Sportiva a recunoscut că a fost nevoită să apeleze la toate resursele pentru a învinge în meciul cu poloneza Zuzanna Wielgos, în sferturile de finală, scor 4-1 (12-10, 11-6, 14-12, 6-11, 12-10).

"Acest meci a fost dificil, jucătoarea din Polonia e agresivă, ştiam că va fi de tras în acest meci. Experienţa m-a ajutat, încerc să mă calmez, să mă conectez, iar domnul Filimon mă ajută mereu să găsesc tactica bună. Deşi ştiu că voi fi pe podium de trei ori, vreau să fiu pe cea mai înaltă treaptă, să răsune imnul României la toate probele", a declarat Elena Zaharia, din Skopje.

În sferturile de finală s-au oprit Ioana Sîngeorzan, după meciul cu Veronika Matiunina (Ucraina), 2-4 (11-8, 3-11, 14-12, 6-11, 10-12, 7-11), şi Camelia Mitrofan, după întâlnirea cu Anna Brzyska (Polonia), scor 3-4 (5-11, 11-9, 11-7, 6-11, 2-11, 11-8, 7-11).

Semifinala Elena Zaharia – Hana Arapovic (Croaţia) are loc duminică, de la ora 11:00.