Mai multe mii de persoane au manifestat sâmbătă la Skopje pentru a reclama demisia premierului Nikola Gruevski pe fondul impasului din negocierile pentru a scoate Macedonia din criza politică ce o zguduie de câteva luni, relatează AFP.
Prezenţi la apelul mişcării "Besa", protestatarii - în majoritate membri ai minorităţii albaneze din Macedonia - au cerut, de asemenea, demisia lui Ali Ahmeti, liderul principalului partid albanez (DUI), aliat la putere cu conservatorii slavi (VMRO-DPMNE) conduşi Nikola Gruevski.
Miercuri, Uniunea Europeană s-a declarat "foarte decepţionată" la finalul negocierilor desfăşurate la Bruxelles menite să rezolve criza politică din Macedonia şi care s-au dovedit lipsite de succes.
Între timp, principalele partide politice, la putere sau în opoziţie, se acuză reciproc de eşecul negocierilor, în contextul în care nu a fost stabilită nicio altă dată pentru reluarea acestora.
Negocierile s-au blocat asupra chestiunii instalării unui guvern de tranziţie care să organizeze alegerile anticipate, cum doreşte opoziţia de stânga, şi să ducă la îndeplinire reformele imperios necesare care să le preceadă.
În principiu, această reuniune urma să finalizeze detaliile unui acord încheiat sub auspiciile UE la începutul lunii iunie, la Skopje, între cele patru partide politice principale şi care prevedea organizarea de alegeri legislative anticipate cel mai târziu în aprilie 2016, cu doi ani înainte de încheierea mandatului actualului parlament.
Macedonia, ţară cu 2,1 milioane de locuitori, în majoritate slavi, iar un sfert albanezi, este pradă de la precedentele alegeri, din aprilie 2014, unei grave crize politice.
Opoziţia de stânga refuză să participe la lucrările parlamentului şi acuză puterea conservatoare de corupţie, în timp ce guvernul lansează acuzaţii de "spionaj" la adresa adversarilor săi.
Nikola Gruevski, la putere în ultimii nouă ani, a câştigat detaşat alegerile anticipate din aprilie 2014, organizate la solicitarea opoziţiei.AGERPRES
Tensiunile cresc în intensitate în Macedonia: Mii de oameni cer în stradă demisia Guvernului
Explorează subiectul
Articole Similare

40
Situație îngrijorătoare: jucăriile inteligente oferă sfaturi extrem de periculoase copiilor
40

148
Şapte morţi şi peste 25 de răniţi după detonarea unor explozibili confiscaţi, la o secţie de poliţie din Kaşmirul indian
148

298
Ce se pregătește? Forțele ruse au exersat aterizări cu parașuta și luarea de prizonieri la granița cu UE
298

753
Pilot în transă halucinogenă: a încercat să oprească motoarele avionului crezând că este deja mort
753

559
De ce trebuie ridicate jaluzelele la decolarea și aterizarea avioanelor: Un fost pilot a dezvăluit motivul real
559

390
Budapesta iese la atac: Ungaria va sesiza Curtea de Justiţie a UE împotriva interdicţiei europene privind importurile de gaz rusesc
390

39
Guvernul militar din Mali a interzis emisia a două canale franceze de televiziune
39

816
LIVE TEXT - Război în Ucraina: Forțele Aeriene ucrainene au transmis că atacul a vizat și regiunile centrale, sudice și estice, cu peste 120 de drone
816

62
Africa de Sud va desfăşua o anchetă în cazul sosirii a peste 150 de palestinieni din Fâşia Gaza
62

1.025
Fenomenul interesant care ia amploare: tinerii care fug de viața corporatistă pentru a lucra în serviciul celor foarte bogați
1.025

284
Cum poate cerul pe timp de noapte să devină sursă de electricitate
284

53
China își îndeamnă cetăţenii să evite vizitele în Japonia, după remarcile prim-ministrului Sanae Takaichi
53

1.014
Rusia, sub presiune: Cinci state-cheie ale Europei ripostează împotriva războiului hibrid
1.014


















Comentează