Tir sportiv: Laura Ilie, locul opt în proba de puşcă 10 m la Cupa Mondială din India

wikipedia
tir sportiv

Sportiva română Laura Ilie a ocupat locul opt în finala probei de puşcă 10 metri aer comprimat din cadrul Cupei Mondiale de tir sportiv de la Bhopal (India), potrivit Agerpres.

Laura Ilie (CS Dinamo), locul 33 la Europene, a intrat în finală cu a opta performanţă (628,7 puncte) din calificări, în timp ce Roxana Sidi (CSA Steaua), locul opt la CE de la Tallinn, a ocupat locul 31 (621,4) din 52 de concurente.

În finală, Laura Ilie, triplă campioană europeană, a ocupat locul opt, fiind eliminată după primele trei serii de focuri. Pe primul loc s-a clasat chinezoaica Yuting Huang, care a învins-o în meciul pentru medalia de aur pe americanca Mary Tucker (16-4). Pe locul trei s-a clasat kazaha Alexandra Le.

Roxana Sidi va concura pe 26 martie şi în proba de puşcă 50 m trei poziţii.