Tokyo 2020: Mihaela Buzărnescu s-a calificat în turul secund, în proba de simplu, la tenis

buzarnescu

Jucătoarea română Mihaela Buzărnescu (168 WTA) a trecut în turul doi al probei de simplu feminin, din cadrul turneului olimpic de la Tokyo 2020, învingând în primul meci pe americanca Alison Riske, clasată pe locul 32 în clasamentul WTA, anun'[ Mediafax.

Buzărnescu s-a impus în trei seturi, scor final 6-7 (0), 7-5, 6-4, după un meci ce a durat două ore și 56 de minute.

Românca a revenit de la 0-1 la seturi, după ce pierduse la tiebreak primul set.

În setul secund, Buzărnescu a realizat un break pe final, egalând situația la seturi.

În decisiv, românca a fost condusă cu 0-2, însă a revenit, a făcut două break-uri și a câștigat setul cu 6-4, reușind să se califice în turul secund.

În actul secund, Buzărnescu o va întâlni, marți, pe sportiva cehă Marketa Vondrousova (41 WTA).