Torino FC a învins pe teren propriu formaţia Fiorentina, într-o partidă din cadrul etapei a 21-a a campionatului de fotbal al Italiei

facebook.com
Serie A

Echipa Torino FC a învins pe teren propriu, cu scorul de 4-0, formaţia Fiorentina, într-o partidă din cadrul etapei a 21-a a campionatului de fotbal al Italiei, disputată luni seara, conform Agerpres.

Gazdele au deschis scorul prin malianul Wilfried Singo (19), după care croatul Josip Brekalo a reuşit prima sa dublă din Serie A, în minutele 23 şi 31. Rezultatul final a fost stabilit în repriza secundă de paraguayanul Toni Sanabria (58).

Prin acest succes, al treilea în ultimele patru meciuri, torinezii confirmă momentul bun pe care îl traversează. Echipa pregătită de croatul Ivan Juric a urcat pe poziţia a noua a clasamentului, apropiindu-se la patru puncte de locurile care asigură calificarea în cupele europene.

Fiorentina, aflată la al treilea joc consecutiv fără victorie, ocupă poziţia a şasea în clasament.

Rezultate - etapa a 21-a:
Duminică
Venezia - AC Milan 0-3
Au marcat: Ibrahimovic (2), Theo Hernandez (48, 59 - penalty).
Tânărul de origine română Luca Stângă a fost rezervă la Milan, debutând în Serie A în min. 88 al partidei.

Empoli - Sassuolo 1-5
Au marcat: Liam Henderson (16), respectiv Berardi (13 - penalty), Raspadori (24, 71), Scamacca (67, 90+2).
Fundaşul român Vlad Chiricheş a jucat 77 de minute la Sassuolo.

Napoli - Sampdoria 1-0
Au marcat: Petagna (43).
Fundaşul Radu Drăguşin a fost integralist la Sampdoria.

Udinese - Atalanta 2-6
Au marcat: Djimsiti (59, autogol), Beto (88), respectiv Pasalic (17), Muriel (22, 76), Malinovski (43), Maehle (89), Pessina (90+2).

Genoa - Spezia 0-1
Au marcat: Simone Bastoni (14).

AS Roma - Juventus 3-4
Au marcat: Abraham (11), Mhitarian (48), Lorenzo Pellegrini (53), respectiv Dybala (18), Locatelli (70), Kulusevski (72), De Sciglio (77).

Hellas Verona - Salernitana 1-2
Au marcat: Lazovic (63), respectiv Djuric (29 - penalty), Kastanos (70).

Inter Milano - Lazio 2-1
Au marcat: Alessandro Bastoni (30), Skriniar (67), respectiv Immobile (35).
Fundaşul Ştefan Radu a fost integralist la Lazio şi a primit un cartonaş galben în minutul 70. Portarul Ionuţ Radu a fost rezervă la Inter.