Bursa de Valori Bucureşti (BVB) a închis în scădere pe majoritatea indicilor şedinţa de marţi, iar valoarea tranzacţiilor s-a cifrat la doar 18,69 milioane de lei (3,92 milioane de euro), informează Agerpres.
Pe Piaţa Reglementată, acţiunile Fondului Proprietatea au fost cele mai tranzacţionate, generând schimburi de 7,81 milioane de lei, urmate de titlurile Băncii Transilvania, cu 4,02 milioane de lei, şi de cele ale BRD - Groupe Societe Generale, cu 1,19 milioane de lei.
Cele mai bune evoluţii au fost înregistrate de acţiunile Electroputere, care s-au apreciat cu 12,5%, Societatea de Construcţii Napoca (+8,47%) şi Uztel (+8,18%).
Pe de altă parte, cele mai importante deprecieri au fost consemnate de titlurile Retrasib (-14,87%), Ves SA (- 12,82%) şi Prebet (-2,14%).
Indicele principal BET s-a depreciat cu 0,06%, la 10.006,05 puncte. BET-Plus, care arată evoluţia celor mai lichide 37 de acţiuni de la BVB, a consemnat un declin de 0,05%, în timp ce indicele blue-chip extins BET-XT, al celor mai lichide 25 de titluri, a închis pe minus cu 0,11%. Indicele BET-BK, reperul de randament al fondurilor de investiţii, a consemnat o apreciere de 0,05%.
Indicele SIF-urilor, BET-FI, a închis în scădere cu 0,09%, iar indicele BET-NG, care măsoară evoluţia celor 10 companii energetice şi de utilităţi, a închis pe plus cu 0,05%.
Tranzacţii de aproape 19 milioane de lei la BVB - Bursa închide pe verde ședința de marți
Explorează subiectul
Articole Similare

204
Piața imobiliară, în picaj: numărul tranzacțiilor a scăzut dramatic. Ultimele date ANCPI
204

16
Comisia Europeană va modifica interdicţia UE privind vânzarea de automobile cu motoare pe combustie din 2035
16

27
Evoluţii financiar-bancare şi bursiere în lume: Bursa de pe Wall Street a deschis mixt şedinţa de vineri
27

307
Vacanțele în Bulgaria se scumpesc: Cât vor plăti românii pentru un sejur în destinația lor preferată
307

23
Alexandru Nazare, la ECOFIN: România cere eficienţă, transparenţă şi reguli moderne în arhitectura economică şi financiară a UE
23

18
Rata angajării în UE s-a menţinut stabilă în trimestrul trei din 2025: Creșteri notabile în România, Malta și Estonia
18

32
România, campioană în UE la neîncasarea taxelor: Pierde o treime din TVA si din impozitul pe profit
32

63
O icoană pictată de Nicolae Grigorescu în tinerețe, adjudecată cu 90.000 de Euro
63

2.859
Principala sursă de numerar pentru Kremlin a fost nimicită: venituri, similare cu cele din 2020, din criza pandemiei
2.859

1.317
VIDEO Situația Lukoil din România - Premierul Ilie Bolojan a prezentat datele actualizate: „Termenele au fost amânate până în primăvară!”
1.317

4.947
Raport șocant: O elită minusculă controlează averea lumii – cine deține cu adevărat planeta
4.947

3.139
Tăieri la ASF, cea mai bogată instituție a statului: salarii medii de peste 13.500 de lei, reduse cu 30%
3.139

2.139
Prețurile la energie efectiv au bubuit în România: Creștere de peste 60%, față de anul trecut
2.139





















Comentează