Trei bărbați acuzați de legături cu Hamas, prinși în flagrant la o tranzacție de arme la Berlin

Autor: Nicoleta Nicolau

Publicat: 02-10-2025 07:29

Article thumbnail

Sursă foto: Facebook.com

Autoritățile germane au anunțat arestarea a trei bărbați suspectați de apartenență la organizația teroristă Hamas. Aceștia au fost prinși în flagrant, în timpul unei întâlniri pentru achiziționarea de arme și muniție, pe care intenționau să le folosească pentru atacuri asupra unor ținte evreiești și israeliene din Germania.

Potrivit Spiegel, cei trei suspecți sunt un cetățean german de origine libaneză, în vârstă de 36 de ani, un bărbat de 43 de ani din Liban (cu cetățenie neclară) și un german de 44 de ani, născut în Siria.

Descinderea a avut loc miercuri, 1 octombrie. Procurorul General al Germaniei a precizat că bărbații acționau la ordinele Hamas și aveau misiunea de a procura arme și muniție pentru a organiza atentate pe teritoriul german.

În timpul operațiunii, forțele speciale au confiscat un automat de tip AK-47, o pistolă Glock și sute de cartușe. Totodată, autoritățile au desfășurat percheziții și în orașele Leipzig și Oberhausen.

Procuratura Federală îi acuză pe cei trei de apartenență la o organizație teroristă străină și de pregătirea unor acte grave de violență care amenință statul.

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri