Trei salariaţi din primăria oraşului Seini, infectaţi cu virusul SARS-CoV-2

Autor: George Traicu

Publicat: 02-11-2020

Actualizat: 02-11-2020

Article thumbnail

Sursă foto: AFP

Un număr de trei angajaţi din primăria oraşului Seini au fost infectaţi cu virusul SARS-CoV-2, a informat, luni, purtătorul de cuvânt al Comitetului Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă (CJSU) Maramureş, Dan Bucă.

Potrivit aceleiaşi surse, sediul Primăriei oraşului Seini a fost declarat focar.

"Direcţia de Sănătate Publică Maramureş a declarat focar la Primăria Seini. Se efectuează ancheta epidemiologică şi au fost dispuse măsurile specifice de protecţie a personalului angajat din cadrul autorităţii administraţiei publice locale. S-a procedat la dezinfecţia sediului primăriei. Contacţii direcţi au fost carantinaţi pentru o perioadă de 14 zile. Instituţia publică îşi continuă activitatea cu prezenţa unui angajat în fiecare birou şi cu respectarea măsurilor de protecţie individuală şi a normelor sanitare stabilite de specialişti", a spus Dan Bucă.

De asemenea, în cursul zilei de luni, a fost declarată situaţia de carantină pe durata a 14 zile pentru localităţile Groşi şi Satu Nou de Jos, situate în vecinătatea municipiului Baia Mare, ca urmare a creşterii numărului de persoane infectate.

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri